logo krakowskiego salonu poezji, czyli dwie połączone głowy w wieńcu, z harfą
26.01.2025

CXLIV Krakowski Salon Poezji w Gdańsku

Termin: 26 stycznia, godz. 11.00-12.30

Miejsce wydarzenia: NCK - Ratusz Staromiejski

Wstęp: wolny

Udogodnienia: pętla indukcyjna

"Psalmy zgaszonych świec. Śladami Żydów Gdańskich." W 80 rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Edyta Czerniewicz i Marta Jankowska. 

Projekt autorstwa Edyty Czerniewicz został zrealizowany w ramach Gdańskiego Stypendium Kulturalnego Fundusz Twórczy w 2024 roku. Składa się z pięciu kompozycji elektroakustycznych, z których każda wyrosła z inspiracji ważnymi miejscami związanymi z obecnością i działalnością Żydów w Gdańsku.  
Intencją autorki projektu było upamiętnienie śladów obecności społeczności żydowskiej w Gdańsku na przestrzeni wieków, a poprzez przypominanie historii budowanie tolerancji, zrozumienia i wzajemnego szacunku między narodami.  Powstałe utwory są bezpośrednio inspirowane pięcioma  obiektami związanymi z  obecnością i działalnością  Żydów  w Gdańsku.


Są to kolejno:


1. "Red Mouse" - Getto na ulicy Owsianej
2. " My Unrest" - Pomnik dzieci żydowskich przy dworcu PKP
3. "Zła się nie ulęknę" - Cmentarz żydowski
4. " Purim" - Synagoga ul. Partyzantów 7
5. "Ty jesteś ze mną" - miniatura Wielkiej Synanogi

                               
Edyta Czerniewicz – wiolonczelistka, posiada wyższe wykształcenie muzyczne (Akademia Muzyczna w Gdańsku). Jest również absolwentką Etnologii i Antropologii Kulturowej (Uniwersytet Gdański), oraz absolwentką Zarządzania Kulturą (Uniwersytet Jagielloński). 
Pracuje w Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica" oraz jako pedagog współpracuje z Katedrą Sztuki Muzycznej Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. Jest autorką widowiska muzycznego „Coora Domestica” na wiolonczelę i elektronikę. Współpracuje z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku (jako muzyk i aktorka), Krakowskim Salonem Poezji oraz Teatrem w Oknie w Gdańsku. Brała udział w nagraniu płyt (m.in. "A Space Odyssey 1976" Zbigniew Wodecki with Mitch and Mitch - płyta ta otrzymała status złotej a następnie platynowej płyty) ;"Clashes"- Monika Brodka ; "Once in a lifetime"- Mika Urbaniak). Nagrywała muzykę do filmów (m.im. "Lęk wysokości" B. Konopki) oraz spektakli Teatru Atelier w Sopocie.

 
Szczególnie interesuje ją kultura żydowska, której fascynację wyraziła w projekcie "Libelid" żydowskie pieśni miłosne (wyd. ŻIH). To płyta z którą zespół Libelid (w skład którego wchodzi E. Czerniewicz) koncertował w Polsce ( m.in. na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi, Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera w Warszawie, All About Freedom Festival w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku), Europie (m.in. Jewish Music Today Fürth, Jüdische Kulturtage w Berlinie) i USA (Waszyngton, San Francisco, Los Angeles). Zamiłowanie do kultury żydowskiej Edyta Czerniewicz wyraziła także w projekcie "TAW", którego pomysłodawcą był DJ Lenar ( koncerty: Muzeum Polin, Synagoga im. Nożyków w Warszawie w ramach Festiwalu Nowej Muzyki Żydowskiej czy Mediatece w Tychach). Wraz z Marią Seweryn w oprawie artystycznej Marszu Pamięci zorganizowanego w 75. rocznicę likwidacji Getta Warszawskiego.
 

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.