call for papers
18/12/2023

„Kreatorzy: tkanina z Pomorza” - publikacja | NABÓR TEKSTÓW

𝔸𝕃𝕃 𝔽𝕆ℝ ℙ𝔸𝔼𝕊

Otwieramy nabór na teksty, które znajdą się w publikacji przygotowywanej w ramach projektu „Kreatorzy: tkanina z Pomorza”. Do nadsyłania abstraktów (maksymalna objętość: 300 wyrazów) zapraszamy m.in. badaczy (kulturoznawców, antropologów kulturowych, historyków i in.), muzealników, artystów wizualnych, animatorów kultury oraz pasjonatów rzemiosła.

Najważniejsze informacje na temat naboru:

  • na Wasze abstrakty czekamy do 21.01.2024 (do godz. 23:59)
  • spośród wszystkich propozycji wyłonimy minimum dwa zwycięskie abstrakty – z autorami skontaktujemy się w terminie do 26.01.2024
  • autorzy otrzymają honorarium w wysokości ustalonej przez Organizatora (Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku)
  • premiera publikacji planowana jest na drugą połowę maja 2024
  • propozycje tematów, a także wszelkie pytania i wątpliwości, należy kierować na adres: agnieszka.domanska@nck.org.pl 
  • regulamin naboru znajduje się poniżej treści ogłoszenia

 

O projekcie „Kreatorzy: tkanina z Pomorza”

Kim są tytułowi kreatorzy? To osoby, które wywarły niebagatelny wpływ na kulturę Pomorza, a konkretnie jedną z jej składowych, jaką jest wytwarzanie i zdobienie tkanin. Biorąc za przewodników Teodorę Gulgowską – twórczynię koncepcji Wdzydzkiego Haftu Kolorowego, aktywistkę społeczną i wieloletnią dyrektorkę skansenu we Wdzydzach, oraz Rudolfa Stundla – artystę, który wśród mieszkańców niemieckiego wybrzeża Bałtyku zapoczątkował tradycję wyplatania dywanów rybackich, prześledzimy procesy kreowania tradycji regionalnych dawniej i współcześnie.

Ten szeroki, bardzo atrakcyjny, ale też niezmiennie aktualny temat opracujemy w formie wystawy (galeria Nadbałtyckiego Centrum Kultury, 24.05-29.07.2024), powiązanej z nią publikacji, a także licznych działań edukacyjnych.

Głównymi partnerami projektu są Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach oraz Miasto Wolgast.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności