Sławni ludzie związani z Pomorzem. Rzeźbiarze. Wykład Andrzeja Januszajtisa. 9 listopada 2022 godzina 17:30. Kanał YouTube Nadbałtyckeigo Centrum Kultury
09.11.2022

Sławni ludzie związani z Pomorzem. Rzeźbiarze. Wykład Andrzeja Januszajtisa

Termin: 9 XI 2022, godz. 17:30
Bilety: wstęp bezpłatny;
Miejsce: online; YouTube Nadbałtyckiego Centrum Kultury

Cykle wykładów prof. Andrzeja Januszajtisa powstają na zamówienie NCK od wielu lat i mają szerokie grono miłośników i odbiorców. Pandemia Covid-19 spowodowała, że wykłady są zamieszczane w internecie i tam każdy z wykładów ma swoją premierę.

Wykład jest poświęcony głównie rzeźbiarzom dawnego Gdańska – stolicy Pomorza.  Twórcy najstarszych dzieł średniowiecznych byli anonimowi, ale od XV w. znamy już ich imiona. Dziełem mistrza Pawła jest m.in. największe w Polsce Ukrzyżowanie w kościele Mariackim w Gdańsku, a pokryty snycerką ołtarz główny stworzył tam Michał Schwarz z Augsburga. W epoce renesansu działali m.in. Wilhelm van den Block (Brama Wyżynna) i jego syn Abraham (główna fasada Zbrojowni, Złota Brama i inne). Barok reprezentuje Andrzej Schlüter Mł. (Królewska Kaplica), czynny potem w Warszawie, Berlinie i Petersburgu, rokoko Henryk Meissner (niezachowany posąg Augusta III w Dworze Artusa) i Daniel Eggert (portal Ratusza Głównego Miasta). W XIX w. wyróżniał się Rudolf Freitag (uczeń Thorvaldsena). Rzeźbiarze XX w. utrzymali wysoki poziom rzemiosła, ale wielkich indywidualności wśród nich nie było.

Wydarzenie na Facebooku

Link do filmu

Zapowiedź kolejnych wykładów:

  • 7 grudnia 2022 - „Architekci''
  • 21 grudnia 2022 - „Poeci''

 

Zobacz inne wykłady prof. A. Januszajtisa ⬇:

„Sławni ludzie z Pomorza"

"Gdańsk i Europa"

*

Realizacja: Mirosław Koźbiał WMG VIDEO