Wdzięczność jako most między ludźmi i kulturami

Wdzięczność towarzyszy nam od zarania ludzkości. Mamy potrzebę okazywania wdzięczności i dziękowania za to co nas spotyka. Dawniej był to rytuał odmawiania modlitwy przed jedzeniem i dziękowania za dary na stole. Codzienne praktykowanie wdzięczności trochę zanikło, ale ostatnio powraca jako jeden ze sposobów pracy nad rozwojem osobistym.  Dzięki praktyce wdzięczności każdego dnia, możemy pielęgnować własny dobrostan oraz tworzyć bardziej satysfakcjonujące relacje społeczne. 

Celem prelekcji jest przybliżenie sposobów, dzięki którym różne kultury na świecie kształtują, wyrażają i rytualizują wdzięczność – zarówno w codziennych praktykach, jak i w kontekście relacji społecznych. Zabierzemy słuchaczy w podróż przez polskie tradycje, ale też azjatyckie ceremonie buddyjskie. Przedstawimy korzyści z praktykowania doceniania, w świetle badań naukowych. Całość uzupełnimy autorskimi zdjęciami i filmami przywiezionymi ze wspólnych podróży przez Himalaje oraz wierszami haiku, które również powstały z wdzięczności.

Dzięki prelekcji dowiesz się:

🔹Jakie są różnice pomiędzy stanem wdzięczności a stanem niewdzięczności/braku, z punktu widzenia psychologii?

🔹Jak prowadzić dziennik wdzięczności i jakie są jego korzyści dla zdrowia i szczęścia?

🔹Jak Twoje praktyki wdzięczności wpływają pozytywnie na wspólnotę społeczną, którą współtworzysz?

Zainspirujesz się prawdziwymi przykładami rytuałów wdzięczności z różnych kultur, dowiesz się, jakie są korzyści z praktykowania wdzięczności na bazie badań naukowych, dostaniesz gotowe pomysły, które możesz wdrożyć od razu. Bo największym darem, jaki możesz dać sobie i innym – to umiejętność bycia wdzięcznym.

 

dr hab. Joanna Różycka-Tran, profesor UG, psycholog społeczny i międzykulturowy, pracuje w Instytucie Psychologii na Uniwersytecie Gdańskim. Pełniła funkcję Prodziekan ds. Nauki na Wydziale Nauk Społecznych UG, aktualnie przewodnicząca Sekcji Psychologii Międzykulturowej Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej oraz liderka programu Partnerstwa Strategiczne Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej NAWA z Wietnamem. Wielokrotna stypendystka MNiSW, laureatka licznych nagród naukowych i grantów międzynarodowych, otrzymała medal od Prezydenta RP za zasługi dla nauki. Mimo licznych funkcji na uczelni pracę naukową łączy z pasją podróżowania. Odbyła wiele wypraw w rejonie Himalajów, wspinając się na szczyty gór i wulkanów, docierając do ukrytych i niedostępnych klasztorów buddyjskich. Odkrywanie różnorodnych światopoglądów, wzorców zachowań i systemów wartości innych społeczności stało się dla niej nie tylko pasją, lecz również pracą – zaczęła badać, jak różne konteksty kulturowe kształtują postrzeganie siebie i świata, zdobywając doświadczenie w terenowych badaniach psychologicznych głównie w Azji, a pracę habilitacyjną napisała na podstawie badania w ponad 60 krajach z całego świata. Aktualnie publikuje w prestiżowych czasopismach o tematyce społecznej i międzykulturowej, często udziela wywiadów w mediach społecznościowych i występuje w programach publicystycznych. Zapoznaj się z ebookiem: Podróże psychologiczne przez kultury świata. Wydanie II, rozszerzone. | Wydawnictwo Sorus

 

Alicja Mojko — aktorka, poetka, malarka, animatorka kultury związana z Gdańskiem. Podróżniczka: m.in. Tybet, Indie, Wietnam Razem ze Zdzisławem Górskiem założyła w 1986 roku w Gdańsku TEATR SNÓW uznawany przez krytyków za jeden z najoryginalniejszych i najważniejszych polskich teatrów ulicznych, w którym grała oraz współtworzyła oprawę plastyczną. W 2006 roku założyła w Gdańsku własny zespół TEATR LUSTRA STRONA DRUGA, z którym zrealizowała szereg autorskich przedstawień ulicznych i salowych. Jako pedagog i instruktor teatralny współpracowała m.in. z Uniwersytetem Gdańskim Archipelagiem Kultury, Sopocką Sceną OffdeBicz. Gdańskim, Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za 35-lecie pracy artystycznej (2008) oraz Nagrody Miasta Gdańska w dziedzinie kultury za rok 1999 wspólnie ze Zdzisławem Górskim za całokształt twórczości Teatru Snów. W 1987 roku wydała tomik poetycki pt. Krzyki. Jest członkinią Polskiego Stowarzyszenia Haiku.

zdjęcie kobiety na tle gór Alicja Mojko