Czterech muzyków na scenie w niebieskiej poświacie
20.12.2021 - 30.12.2021

15. Festiwal Metropolia Jest Okey

W związku z sytuacją epidemiologiczną i zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia, od 15 grudnia br. udostępniamy 30% miejsc na widowni podczas wydarzeń w NCK. Pozostałe miejsca udostępniamy osobom, które okażą aktualny Unijny Certyfikat COVID, przy czym maksymalna ilość wpuszczanych osób:

 •   do Ratusza Staromiejskiego wynosi 75 miejsc siedzących;
 •   do Centrum św. Jana wynosi 175 miejsc siedzących;

Szczegóły w zakładce COVID-19

 

Koncert Tomka Lipińskiego z zespołem, premiera książki „Polski punk” i musical o Bronisławie Piłsudskim. Zapraszamy na kilka zwariowanych dni w przerwie pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem. Przed nami 15. edycja Festiwalu Metropolia jest Okey.

Metropolia jest Okey to kilka dni święta po świętach. W ostatnie dni roku spotykają się pomorscy artyści oraz publiczność spragniona dobrych występów na żywo. Z roku na rok festiwal obejmuje coraz większy obszar Pomorza. Dlatego patronat nad imprezą objął Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot.

Koncerty

Tradycyjnie w ramach festiwalu odbędą się koncerty zespołów rockowych w Klubie Muzycznym „Parlament”. Gwiazdą będzie Tomek Lipiński, legendarny muzyk, lider zespołów Brygada Kryzys i Tilt. Będzie to jego ostatni koncert dla trójmiejskiej publiczności – muzyk zapowiedział koniec kariery scenicznej.

W ramach stałej współpracy z Radiem Gdańsk odbędzie się koncert trójmiejskiej grupy Popsysze, która wystąpi wraz z zaproszonymi gośćmi w Studiu im. Janusza Hajduna. Miłośników muzyki klasycznej muzyki zapraszamy na koncert formacji O’Bows Quartet w składzie: Magdalena Maniewska – obój, Alisa Kopac – skrzypce, Joanna Kravchenko – altówka, Weronika Kulpa – wiolonczela. Oba koncerty transmitowane będą na antenie radia oraz w internecie.

Dni Literatury

Metropolia jest Okey to również Dni Literatury. Nasza oferta nawiązuje do trójmiejskiej sceny muzycznej. Dlatego zapraszamy na promocję książki „Polski Punk” pod redakcją Anny Dabrowskiej – Lyons na temat zjawiska punk rocka, obecnego również w trójmiejskiej przestrzeni w latach 70.-80., a także spotkanie z laureatami Pomorskiej Nagrody Literackiej (Antonim Pawlakiem, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gregorczykiem i Januszem Jabłońskim) w Bibliotece Manhattan.

Dzień Teatru

W ramach Dnia Teatru w Centrum św. Jana zapraszamy na musical „Bronisław Piłsudski Was Here. Musical na wałki”. To muzyczna opowieść o Bronisławie Piłsudskim, bracie Józefa Piłsudskiego, którego badania nad kulturą Ajnów należą do największych dokonań etnograficznych pierwszej połowy XX wieku. Bogaty życiorys Bronisława stał się kanwą do stworzenia muzycznej opowieści. Spektakl miał premierę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2021 roku.

W grudniu zaplanowane jest także kolejne spotkanie w ramach nowego cyklu pt. „Laboratorium Dialogu”. To debaty i spotkania z trójmiejskimi muzykami, przedstawicielami trójmiejskiej sceny alternatywnej, wraz z dziennikarzami i zaproszonymi gośćmi. Tematami przewodnimi będą m.in. kondycja artysty w czasach izolacji, trwającej pandemii, a także rola sztuki we współczesnym świecie. Cykl ten współtworzony jest przez parę filmowców: Beatę Staszyńską - Hansen oraz Onno Hansen-Staszyńskiego.

Tradycyjnie podczas festiwalu odbędzie się uroczystość wręczenia Nagród Marszałka Województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury. W tym roku Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk uhonoruje twórców podczas imprezy Pomorski Jazz. Realizowany wraz ze Stowarzyszeniem Muzyków Jazzowych z Trójmiasta, Pomorski Jazz, to wyjątkowa uczta muzyczna, prezentujące najciekawszych artystów jazzowych z naszego regionu.

W tym roku planowana jest również wystawa rezydentów Pomorskiego Inkubatora Kultury.

Część wydarzeń Festiwalu odbędzie się w formie hybrydowej, na żywo oraz z transmisjami online, w mediach społecznościowych. Podczas wszystkich wydarzeń obowiązywać będzie rygor sanitarny.

Partnerami Metropolii jest Okey 2021 są: Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie, Żuławski Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Gdańskim,  Tczewskie Centrum Kultury, Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie.

 

Program Festiwalu:

 

 • 20 - 23 oraz 26 - 30 grudnia

Wystawa / Gdańsk / Pomorski Inkubator Kultury

Wystawa plastyczna rezydentów Pomorskiego Inkubatora Kultury.

Wernisaż: poniedziałek 20 grudnia o godzinie 15:00 

Godziny zwiedzania: 14:00 - 18:00

Wstęp wolny

 

 • 26 grudnia /  niedziela

Koncerty / Gdańsk / Klub Parlament / 18:00

Bilety: 5 zł (do nabycia przy wejściu przed koncertem). Do klubu wstęp mają jedynie osoby które okażą ważny Unijny Certyfikat Covid-19 lub podpiszą oświadczenie przy wejściu (zobacz regulamin Klubu).

 

 • 27 grudnia / poniedziałek

Literatura / Gdańsk / Biblioteka Manhattan, Aleja Grunwaldzka 82 (GCH Manhattan) / 17:00 

 • Spotkanie z laureatami Pomorskiej Nagrody Literackiej (Antonim Pawlakiem, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gregorczykiem i Januszem Jabłońskim)

Wstęp wolny

Koncerty / Nowy Dwór Gdański / Żuławski Ośrodek Kultury / 18:00

Wstęp wolny

Teatr / Gdańsk / Centrum św. Jana / 19:00

Wstęp wolny

 

 • 28 grudnia / wtorek

Literatura / Gdańsk / Ratusz Staromiejski / 18.00

Wstęp wolny / streaming (NCK. MJO)

Koncerty / transmisja / Radio Gdańsk / 19:00

 • Koncert muzyki klasycznej. Wystąpi zespół O’Bows Quartet w składzie: Magdalena Maniewska – obój, Alisa Kopac – skrzypce, Joanna Kravchenko – altówka, Weronika Kulpa – wiolonczela

Bez udziału publiczności / streaming (RG, NCK, MJO)

Koncerty / Tczew / Centrum Kultury i Sztuki / 20:00

Wstęp wolny

 

 • 29 grudnia / środa                           

 Spotkania i koncerty / Gdańsk / Centrum św. Jana / 18:00

 • Wręczenie nagród Marszałka Województwa Pomorskiego oraz koncerty z cyklu Pomorski Jazz

Bilety: 10 i 20 zł do nabycia na Interticket oraz przed koncertem

Koncerty / Pruszcz Gdański / Centrum Kultury i Sportu / 19:00

Wstęp wolny (bezpłatne bilety będą dostępne w kasie kina)

Koncerty / Żukowo / Centrum Kultury Spichlerz / 20:00

Bezpłatne wejściówki do odbioru w OKiS w Żukowie / Streaming (OKiS, NCK, MJO)

 

 • 30 grudnia / czwartek

Koncerty / Wejherowo / Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki / 18:00

Wstęp wolny

Debata / Gdańsk / Ratusz Staromiejski / 18:00

Wstęp wolny / streaming (NCK, MJO)

Koncerty / transmisja / Radio Gdańsk / 20:05

Bez udziału publiczności / streaming (RG, NCK, MJO)

 • 6 stycznia / czwartek

Koncerty / Gdańsk / Centrum św. Jana /

 

Liczba miejsc ograniczona (zgodnie z reżimem sanitarnym, w przypadku pytań prosimy o kontakt z organizatorami poszczególnych wydarzeń).

Zasady uczestnictwa w wydarzeniach, w czasie pandemii koronawirusa COVID-19 (wydarzenia w Ratuszu Staromiejskim i w Centrum św. Jana)

Informujemy, że wydarzenia festiwalowe są dokumentowane przez fotografa oraz ekipę filmową w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.

 

Laboratorium Dialogu - odcinek 5 "POKOLENIE, OTOCZENIE A TWÓRCZOŚĆ" from Ohennennoh BV on Vimeo.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności