niebieska grafika, ilustracja mężczyzny z wąsem, w okularach, pali fajkę. w tle gdańskie żurawie
06.03.2023 - 30.04.2023

Wielkie GRASSowanie - wystawa na Skwerze Heweliusza

Termin: 6 III-30 IV 2023;

Miejsce: Skwer Heweliusza, Gdańsk;

Wstęp: bezpłatny;

 

Co łączyło Guntera Grassa ze Stocznią Gdańską? Które z miejsc horyzontu dzieciństwa odzwierciedlał jako dojrzały pisarz w swojej twórczości? Czy potrawa zapamiętana z kaszubskiego domu babci mogłaby trafić na stół podczas uczty z rzeczywistymi lub wyimaginowanymi gośćmi artysty?

Od 6 marca do 30 kwietnia, na gdańskim Skwerze Heweliusza, tuż przy Nadbałtyckim Centrum Kultury stanęła wystawa pt. „Wielkie Grassowanie”. Znawcy literatury Guntera Grassa nie ustają w staraniach nad odkrywaniem coraz to nowych znaczeń i światów w jego twórczości. Zwiedzając wystawę poznacie nie tylko odpowiedzi na powyższe pytania, ale także pięć ważnych dla Grassa motywów, których tropy można odnaleźć wędrując ścieżkami Wrzeszcza, Gdańska i Kaszub.

Ekspozycji towarzyszą karty do gry, które można pobrać z ekspozytora w Nadbałtyckim Centrum Kultury przy ul. Korzennej 33/35.

 

Wystawa jest pokłosiem obchodów „Gdańskich GRASSowań 2022”. Tekst „Wiekiego GRASSowania” powstał w oparciu o przewodnik literacki „Wędrówki z Gunterem Grassem. Literacka kartografia Miasta” pod red. M. Borzyszkowskiej-Szewczyk, M. Turskiej, Gdańsk 2022. Nadbałtyckie Centrum Kultury jest partnerem tego przedsięwzięcia. O promocji tej publikacji  przeczytasz więcej tutaj

Wystawa oraz karty do gry przygotowane zostały przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Guntera Grassa, Muzeum Uniwersytetu Gdanskiego oraz Akademickie Centrum Kultury UG „ALTERNATOR”

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.