13/12/2010

www.echopin.pl - Chopin dla najmłodszych

Jak łatwo znaleźć encyklopedyczne odpowiedzi na proste pytania: gdzie i kiedy się urodził, jakie szkoły skończył i co skomponował Fryderyk Chopin wie każdy, kto próbował szukać. Jednak która encyklopedia odpowie na dziecinne pytania o to, co lubił jeść, jakie kwiaty kochał albo jak się ubierał nasz kompozytor? Która w sposób przystępny i ciekawy dla dzieci opowie o życiu, osobie, twórczości i czasach Chopina?

Stąd właśnie idea, by – obchodzony również w Nadbałtyckim Centrum Kultury – Rok Chopinowski zakończyć premierą niezwykłego portalu dla dzieci www.echopin.pl. Skarbnica wiedzy o kompozytorze i epoce, w której żył stworzona została specjalnie z myślą o najmłodszych, ciekawskich użytkownikach internetu.

Korzystając z portalu, dzieci nie tylko zapoznają się z twórczością Mistrza i jego życiorysem, ale będą mogły także wirtualnie podróżować w miejsca, w których Chopin dorastał, tworzył i przeżywał najważniejsze chwile. Na Chopinowej mapie znalazły się m.in. Żelazowa Wola, Warszawa, Szafarnia, Duszniki-Zdrój, Paryż, Majorka, Londyn czy Wiedeń.

Dzięki informacjom umieszczonym na portalu, najmłodsi dowiedzą się, nie tylko jakie kwiaty uwielbiał Fryderyk Chopin, ale też czym umilał sobie nudne chwile w szkolnej ławie.

Użytkownicy portalu będą mogli poznać najbardziej cenione nazwiska interpretatorów dzieł Chopina, dowiedzieć się z jakimi znanymi ludźmi kompozytor się przyjaźnił, kto był dla niego muzycznym wzorem, a także na jakich instrumentach można wykonywać jego utwory.

Znajdzie się też coś dla najbardziej ciekawskich – informacje o epoce, w której żył kompozytor: modzie sztuce, architekturze, wynalazkach, osobowościach, najważniejszych wydarzeniach historycznych burzliwego i pełnego przemian XIX wieku.

Zadbaliśmy także o coś dla ucha: na portalu będzie można usłyszeć utwory skomponowane przez Chopina, a także grane i śpiewane ludowe mazurki, które były dla niego inspiracją.

Tym, którzy lubią pogłówkować, proponujemy cztery gry edukacyjne: dadzą one dzieciom możliwość opanowania faktów z życia artysty, zapoznania się z elementami kompozycji, miksowania muzyki, rozpoznawania najważniejszych utworów Chopina. Zakładka Porozmawiaj z Chopinem umożliwi dzieciom zadawanie pytań kompozytorowi i uzyskanie natychmiastowych odpowiedzi.

Niezwykle złożona i bogata osobowość Chopina daje możliwość oddziaływania na wyobraźnię dzieci i tworzenia wokół postaci wielkiego kompozytora, artysty i humanisty – świata pełnego dźwięków, barw, ale także faktów historycznych. Portal ma pokazać, że muzyka klasyczna może również dostarczyć dzieciom wielu wrażeń, a tradycyjna edukacja muzyczna może mieć także nowoczesną formę.

Portal nawiązuje do książki Anny Czerwińskiej-Rydel Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie. Wykorzystane zostały rysunki wspaniałego polskiego ilustratora – Józefa Wilkonia.

Portal www.echopin.pl oddajemy do Państwa dyspozycji, już dziś zaznaczając, że jego zawartość będzie coraz bogatsza i z stopniowo uzupełniana o kolejne niespodzianki…

ZAPRASZAMY!