25.06.2024

Kościół św. Jana oczami pionierów gdańskiej fotografii. Wykład XVI | cykl świętojański

Termin: 25 czerwca, godz. 18.00
Wstęp: wolny
Prelegent: Ireneusz Dunajski  
Koordynatorka: Iwona Berent, Kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK
Typ: XVI wykład z cyklu Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką.
Wykłady cykliczne w każdy ostatni wtorek miesiąca (oprócz lipca i sierpnia) 
Miejsce: NCK – Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

Będzie to wyjątkowe spotkanie dla miłośników Gdańska oraz podróż w czasie do początków fotografii – do XIX wieku -, która przybliży słuchaczom warunki pracy pionierów fotografii. Podczas spotkania Ireneusz Dunajski przybliży Państwu historię rozwoju fotografii oraz jej ograniczenia technologiczne na przestrzeni lat. Ozdobą spotkania będzie pokaz najstarszych znanych i mniej znanych widoków oraz fotografii na których uwieczniono kościół św. Jana w Gdańsku.


Ireneusz Dunajski – historyk fotografii, autor i fotografik, pasjonat fotografii. 
W 2005 roku zadebiutował jako wydawca i wydał autorski kalendarz z fotografiami Tczewa. 
W lata 2007-2009 wydał własnym nakładem autorskie albumy fotograficzne: 
„Gdańsk Sopot Gdynia” i „Gdynia. Życie Miasta”.  Pod koniec 2006 roku rozpoczął badania nad historią fotografii w Gdańsku.  W październiku 2012 roku opublikował artykuł, w którym przedstawił nowe dowody, wskazujące, że słynny dagerotyp „Boulevard du Temple” został wykonany w październiku 1837 roku. 
Na początku 2013 roku w polskiej i niemieckiej prasie ukazał się jego artykuł na temat życia i twórczości pierwszego artysty fotografa z Gdańska – Eduarda Flottwella. W 2016 roku wspólnie z Muzeum  Gdańska  zorganizował wystawę „Pionierzy Gdańskiej Fotografii”, na której po raz pierwszy pokazano najstarsze prace gdańskich fotografów.  Jest autorem wyjątkowej serii albumów „Fotografia w Gdańsku", obejmujących okres od 1839 do 1900 roku. Premiery poszczególnych albumów odbyły się w Centrum św. Jana!  

Zobacz inne wykłady z tego cyklu

Wydarzenie na Facebooku (zaproś znajomych 🙂)!


 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.