„Zapomniany język symboli w sztuce świętojańskiej ” - wykład XIII| | Cykl świętojański
26.03.2024

„Zapomniany język symboli w sztuce świętojańskiej ” - wykład XIII| | Cykl świętojański

Termin: 26 marca, godz. 18.00
Wstęp: wolny
Prelegent: ks. dr Krzysztof Niedałtowski  
Koordynatorka: Iwona Berent, Kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK
Typ: XIII wykład z cyklu Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką.
Wykłady cykliczne w każdy ostatni wtorek miesiąca;
Miejsce: NCK - Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

Sztuka sakralna próbuje od wieków wyrazić to, co niewyrażalne. Dlatego posługuje się tajemniczym kodem symboli. W kościele św. Jana zarówno katolicy przed okresem reformacji, jak i luteranie pozostawili wiele treści zaszyfrowanych w artystycznym wystroju świątyni. Intrygujące malarstwo ścienne zapomniane przez wieki to istny rebus tajemniczych przesłań religijnych i świeckich. Czy mamy w naszym kościele unikatowy Sąd Ostateczny bez Sędziego? Podobnie zagadkowe są alegoryczne figury z luterańskich epitafiów. Co znaczy putto bawiące się mydlanymi bańkami? Na takie pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas wykładu: „Zapomniany język symboli w sztuce świętojańskiej”.


ks. dr Krzysztof Niedałtowski – rektor kościoła św. Jana w Gdańsku, duszpasterz środowisk twórczych Archidiecezji Gdańskiej, teolog i religioznawca

Zobacz inne wykłady z tego cyklu (YouTube, filmy z napisami)

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.