grafika soft city, z napisami projektu a po środku jest ślaczek niebieski zaończony strzałkami, z kropkami
07.05.2025 - 09.05.2025

Sympozjum Soft City Gdańsk 2025

Termin: 7-9.05.2025 (dokładne godziny podane poniżej w programie)

Miejsce: Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35, Kolektyw Pogoda, Stocznia Gdańska, ul. Narzędziowców, hala 49A, 
Plac Solidarności – teren Stoczni

Wstęp: wolny


Soft City to międzynarodowy projekt, oparty na wymianie artystycznej pomiędzy środowiskami twórczymi Gdańska i Aarhus. Zainicjowany w sierpniu 2024 roku, koncentruje się na problemach związanych z rozwojem miejskich przestrzeni postindustrialnych – dawnej Stoczni Gdańskiej i dawnego portu Sydhavnen w Aarhus. Artyści w obu miastach dokonują krytycznej analizy zachodzących procesów i włączają się do publicznej debaty, mającej na celu wspólne wypracowanie zrównoważonych wizji projektowania, uwzględniających potrzeby stałych mieszkańców (w tym również tych nie-ludzkich), a także twórców związanych od lat z tymi przestrzeniami.


Sympozjum Soft City Gdańsk 2025 to kolejne wydarzenie organizowane w ramach projektu, które ma na celu wzajemną wymianę wiedzy i praktyk oraz dyskusję z wyzwaniami, z jakimi mierzą się w swoich działaniach partnerzy projektu.
Projekt jest realizowany przez Ambasadę Królestwa Danii, Fundację „Kultury ponad Kulturą”, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Spanien 19C (Aarhus), Aarhus Center for Visual Art, Sigrids Stue (Aarhus), Secret Hotel (Bogens), Foreningen Sydhavnen (Aarhus), University of West Scotland (Glasgow).

Program: 
🔵Działania zaznaczone niebieską kropką z przodu będą tłumaczone i dostępne dla publiczności.

7.05.2025
(Kolektyw Pogoda, Stocznia Gdańska, ul. Narzędziowców, hala 49A)
19:00 otwarcie wystawy duńskich artystów Kima Thøgersena Grønborga, Klausa Martinusa i Benjamina Asgera Kroga Møllera


8.05.2025
(Nadbałtyckie Centrum Kultury)
10:00-10:15 warming up, kawa
10:15-10:30 Magda Zakrzewska Duda, Agnieszka Wołodźko intro
10:30-11:10 Roman Sebastyański, prezentacja rezultatów konferencji online “Placemaking for Sustainable Living:  Nature, Community, Art”, która odbyła się 6.03.2025 r. oraz warsztatów charette z 26.04.2025
11:10-12:45  wewnętrzna wymiana doświadczeń partnerów polskich i duńskich na temat dynamiki i problemów przekształceń przestrzennych obszarów poportowych w Aarhus i postoczniowych w Gdańsku, wniosków po City Labs organizowanych w Aarhus
12:45-14:30 lunch
🔵14:30-15:10 Carl Frazer [UK], prezentacja mappingu terenów dawnej Stoczni Gdańskiej. 
Carl Frazer jest londyńskim badaczem architektury, który eksploruje naturę interakcji międzyludzkich w negocjowanych przestrzeniach oraz sposoby, na jakie można wspierać sprawczość obywateli i społeczności, czyniąc widocznymi ich codzienne realia. W Gdańsku Carl zbadał zrewitalizowane przestrzenie byłej Stoczni Gdańskiej pod kątem ich zbieżności z wartościami prezentowanymi w tekstach promocyjnych publikowanych przez deweloperów.
🔵15:10-15:50 dyskusja z publicznością
15:50-16:00 przerwa
🔵16:00-16:40 prezentacja Jette Gejl [DK]
Prezentacja artystki będzie opierać się na krytycznych dla klimatu pracach stworzonych z australijskim artystą Bjornem Godwinem (2009–2015). Reagując na zapośredniczony dyskurs klimatyczny, badali, jak natura reaguje na umiarkowaną presję, mając na celu wizualizację lokalnych konsekwencji antropocenu w globalnej debacie. Gejl później zwróciła się ku historycznemu krajobrazowi rolniczemu Danii, tematowi, który zna z pierwszej ręki, dorastając na farmie w latach 60.–70. Była świadkiem rozwoju rolnictwa przemysłowego, GMO kontrolowanych przez Wielką Czwórkę, okrucieństwa wobec zwierząt, nieudanych planów dotyczących środowiska wodnego, wód gruntowych zanieczyszczonych PFAS i innych kryzysów. Poprzez duże intarsjowane storyboardy przeplata osobistą historię, historyczne artefakty i dogłębne badania.

 

9.05.2025
10:30-13:00 Spotykamy się na Placu Solidarności. Spacer po Stoczni, mający na celu ukazanie partnerom dynamiki zachodzących tam zmian, a także prezentację projektów Kamili Chomicz i Blanki Byrwy, mających na celu ochronę bioróżnorodności tego poprzemysłowego terenu.
13:00-14:30 lunch
(Nadbałtyckie Centrum Kultury)
14:30-15:00 Kamila Chomicz, Blanka Byrwa, prezentacja poświęcona pomocom gniazdowym dla dzikich zapylaczy, zrealizowanym przez Kamilę Chomicz i Blankę Byrwę, we współpracy ze studentami Akademii Sztuk Pięknych w ogródku Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Podczas spotkania omówione zostaną sposoby, jak budować tego typu instalacje, a także jakich błędów unikać, by były one rzeczywiście skuteczne i bezpieczne dla owadów w miejskiej przestrzeni.
🔵15:00-15:40 Grete Aagaard, Maja Gramstrup [DK], prezentacja duńskiej platformy artystycznej Sigrids Stue, mieszczącej się w dzielnicy Gellerup w Aarhus. Sigrids Stue koncentruje się na sztuce w przestrzeni miejskiej. Podejmuje krytyczne, produktywne i oparte na współpracy projekty artystyczne, które odnoszą się do intensywnych procesów rewitalizacyjnych, mających miejsce w Gellerup. Poprzez działania takie jak The Garden Project i The Field in the City, podnosi kwestie wartości związanych z ziemią, glebą, własnością i społecznościami.
🔵15:40-16:20 Iwona Zając, prezentacja artystki na temat badania pamięci, przemijania oraz relacji międzyludzkich w kontekście zmian społecznych i historycznych  w kontekście jej wystawy "Sala Kolekcji" w NOMUS Nowe Muzeum Sztuki w Gdańsku na przełomie marca i kwietnia 2025 roku.
🔵16:20-16:50 dyskusja i podsumowanie sympozjum.

 

Liderka projektu: Agnieszka Wołodźko
Przygotowanie Sympozjum: Katarzyna Szewciów
Koordynacja projektu: Magdalena Zakrzewska-Duda
Wsparcie techniczne: Łukasz Dąbrowski

W ramach jakiego projektu: “Soft City. Ecological Application of Cultural Values”

Projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury Danii i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Danii

Więcej o projekcie

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.