mow final timetable
26.11.2020 - 26.11.2020

Stocznia od Nowa: ZASIEWAMY ZIARNA ZMIANY

Stocznia od Nowa: ZASIEWAMY ZIARNA ZMIANY

W Gdańsku projekt "Memory of Water" (MoW) skupił się na historycznych i symbolicznych terenach postoczniowych, które są obecnie przebudowywane. W tle pojawiło się znaczenie Stoczni w historii Gdańska i Polski, w kształtowaniu największego ruchu społeczno-politycznego w Europie: "Solidarności". To bogactwo materialnego i niematerialnego dziedzictwa uczyniło "Stocznię Gdańską" nie tylko niezwykle ważnym miejscem na mapie naszego miasta, ale także w naszych sercach.
Nasze działania inspirowane były symbolami Solidarności i tutejszej architektury poprzemysłowej, a także indywidualnymi historiami ludzkimi. Jednak jednym z największych odkryć, jakich dokonaliśmy w trakcie realizacji projektu, jest zielone dziedzictwo Stoczni i jego znaczenie dla przyszłej narracji o tym miejscu i, miejmy nadzieję, dla jego rozwoju.

Podczas webinaru Roman Sebastyanski i Agnieszka Wołodzko przedstawią podsumowanie procesów, których byli kuratorami: cyklu laboratoriów miejskich (pod tytułem „Stocznia od Nowa”) oraz rezydencji artystycznych. Te dwa aspekty gdańskiej edycji MoW są ze sobą ściśle powiązane i wzajemnie się inspirowały. Rezultaty projektu zostaną pokazane również w kontekście reakcji na niego głównych interesariuszy Stoczni.

Mamy nadzieję, że nasze wnioski dotyczące zwłaszcza reinterpretacji roli fauny i flory w przeszłym i obecnym rozwoju terenów postoczniowych będą miały wpływ na większe uznanie potencjału zielonego dziedzictwa dla postindustrialnego dziedzictwa frontów wodnych także w innych miastach europejskich. Wierzymy, że zasialiśmy ziarno zmian*...

Gospodynią spotkania będzie Magdalena Zakrzewska-Duda, koordynatorka gdańskiej części projektu z ramienia NCK.

*Por. interwencja artystyczna "Seed change" zaprezentowana na gdańskiej edycji MoW w 2019 roku przez Mary Conroy z Irlandii.

Spotkanie odbywa się w ramach finału projektu Memory of Water - programu seminariów internetowych, które przedstawiają osiągnięcia sześciu miast partnerskich, starających się wpłynąć na przyszłość postindustrialnego dziedzictwa kulturowego na europejskich frontach wodnych poprzez spojrzenie na te miejsca oczami zaangażowanych społecznie artystów. 

W listopadzie i grudniu sześć uczestniczących w projekcie miast rzecznych i nadwodnych Sztokholm, Limerick, Levadia, Ostenda, Govan i Gdańsk zapraszają do udziału w dyskusji na temat wpływu projektu na przyszłe planowanie kulturowe w tych miastach.

Wśród panelistów naszych webinarów znajdą się artyści Ira Brami, Iwona Zając, Jonas Myrstrand, Mary Conroy, Siegfried Vynck i t s Beall, do których dołączą naukowcy, pisarze i twórcy polityki kulturalnej, m.in. Franco Bianchini, François Matterasso i Lia Ghilardi.

 

START: godz. 12.00

Spotkanie z języku angielskim

Szczegóły: www.memoryofwater.online