kolorowe pasy pionowe na nich napis recycyle upcycle 30 lat NCK
11.09.2022

Recycle-Upcycle. 30 lat NCK – oprowadzanie kuratorskie z tłumaczeniem PJM

Termin: 11.09.2022, godz. 16:00

Bilety: wstęp bezpłatny; obowiązują zapisy przez mail anna.piotrowska@nck.org.pl, sms 696 141 674

Udogodnienia: tłumacz PJM;

Miejsce: Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

 

Wystawa „Recycle-Upcycle. 30 lat NCK” opowiada o historii Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Przyjaciele instytucji nazywają nas „Encekiem”. Pokazaliśmy wybrane wydarzenia z trzydziestu lat naszego działania. 

Tytuł wystawy ma kilka znaczeń. Oznacza upływ czasu i ekologię. Na wystawie użyliśmy przedmioty, które długo leżały schowane w naszym archiwum. Recycling to używanie rzeczy ponownie. Upcycling to zmiana przedmiotu w taki, który ma większą wartość niż miał na początku. Szukaliśmy starych plakatów i ulotek w archiwum na strychu. Znaleźliśmy też inne schowki. To co odzyskaliśmy, jest teraz na naszej wystawie. Historie festiwali i spotkań odżyły w formie wspomnień.

Do tworzenia wystawy zaprosiliśmy też dwie artystki z Trójmiasta. Były to Agnieszka Wołodźko i Patrycja Orzechowska. Obie artystki pracowały wcześniej przy naszych wydarzeniach. Patrycja i Agnieszka zrobiły dwie instalacje artystyczne. Pierwsza spogląda w przeszłość i celebruje postać jednego z naszych pracowników. Bazując na metaforycznym recyklingu wspomnień, opowiada o niezwykłej i czułej relacji człowieka z budynkiem, którym przyszło mu się opiekować. Druga, korzystając z materialnej spuścizny przeszłości, wykorzystuje w swej formie głównie elementy znalezione w naszych magazynach i podejmuje próbę wywróżenia z czym przyjdzie nam - jako instytucji - mierzyć się w przyszłości.

Wsparcia podczas oprowadzania udzieli na Stowarzyszenie „Okno na Świat”.

Logo Stowarzyszenia Okno na Świat

Wszelkie pytania dotyczące wydarzenia można kierować do koordynatorki ds. dostępności Anny Marii Piotrowskiej, mailowo na adres anna.piotrowska@nck.org.pl lub telefonicznie 696 141 671

Wystawa jest częścią obchodów 30-lecia Nadbałtyckiego Centrum Kultury pod nazwą 30-lecie NCK - realizacja wystawy, koncertów oraz spotkań, dofinansowanego ze środków Gminy Miasta Gdańska.

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności