zdjęcie dłoni trzymających dwa motki wełny i druty
25.09.2022 - 27.09.2022

Siłaczki, wizjonerki, aktywistki. O współczesnych rzemieślniczkach w działaniu

Termin: 25-27.09.2022

Bilety: wstęp wolny na wszystkie wydarzenia; na poszczególne bloki obowiązują zapisy:

zapisz się na poniedziałkowe sesje (26.09)

zapisz się na wtorkową sesję (27.09)

zapisz się na sesje odbywające się w oba dni (26-27.09)

zapisz się na wtorkowe warsztaty haftu (27.09)

Udogodnienia: tłumacz na język angielski 26.09 (poniedziałek), pętla indukcyjna

Miejsce: NCK - Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

 

Siłaczki, wizjonerki, aktywistki. O współczesnych rzemieślniczkach w działaniu

Spotkania – warsztaty – prezentacje

Co ma szydełko do szefowej i w czym nowemu haftowi pomóc mogą nowe technologie? Podczas wydarzenia „Siłaczki, wizjonerki, aktywistki. O współczesnych rzemieślniczkach w działaniu” w nadbałtyckim gronie porozmawiamy o przedsiębiorczości kobiet i budowaniu wspierającego, kobiecego środowiska. Skupimy się na praktycznych aspektach zamieniania pasji w aktywność zawodową i zastanowimy, w jaki sposób wykorzystywać siostrzeństwo i empatię dla budowania silnego społeczeństwa. Punktem odniesienia dla naszych rozmów będą tradycyjnie kobiece zajęcia (np. haft, tworzenie biżuterii, zielarstwo) oraz ich rola w kreowaniu wspólnoty.

Wydarzenie kończy działalność nadbałtyckiego projektu „Creative Waves – Baltic Sisterhood for Change”, który promuje przedsiębiorczość kobiet, wzmacnia znaczenie aktywnych kobiet w ich otoczeniu i w Internecie oraz usuwa bariery między tradycyjnie kobiecymi zajęciami i nowoczesnymi technologiami.

„Siłaczki, wizjonerki, aktywistki” to trzydniowy cykl spotkań oraz wydarzeń towarzyszących: prezentacji, pokazów i warsztatów, które odbędą się w Nadbałtyckim Centrum Kultury – wybrane spotkania dostępne będą również online (szczegóły w programie).

Przedsięwzięcie realizowane na zakończenie międzynarodowego projektu „Creative Waves – Baltic Sisterhood for Change”

 

KLIKNIJ, ŻEBY POBRAĆ PROGRAM WYDARZENIA (plik PDF).

KLIKNIJ,  ŻEBY POBRAĆ BIOGRAMY UCZESTNICZEK SPOTKAŃ I PANELI (plik PDF).

KLIKNIJ, ŻEBY POBRAĆ BIOGRAMY RĘKODZIELNICZEK I RZEMIEŚLNICZEK BIORĄCYCH UDZIAŁ W WYDARZENIU (plik PDF).

 

P R O G R A M

25 września (niedziela)

 

14.00-18.00 „ZRÓB SOBIE DZIEŁO: rzemiosło wystawia się na widok” – popołudnie z rękodzielniczkami

 W ramach niedzielnej rozgrzewki spotkamy się z artystkami i rękodzielniczkami z Pomorza, Warmii i Szwecji. W Ratuszu Staromiejskim zaprezentują one swoje prace oraz zaproszą na serię mikrowarsztatów i pokazów. Będzie można czegoś się nauczyć i sprawić sobie piękne przedmioty.



Udział w warsztatach i pokazach jest bezpłatny – można się włączyć w każdej chwili. Prosimy jednak pamiętać, że ilość dostępnych materiałów warsztatowych jest ograniczona.

Lista wystawczyńIlona Dzierzęcka (Brushes with Love), Beata Grudziecka (ceramika malborska), Natalia Kovalyshyna (haft ukraiński), Katarzyna Magierowska (wspólnie z Kwidzyńskim Centrum Kultury; haft powiślański), Olena Melnyk (broszki, ozdoby), Beata Nawrocka, Lucyna Wachnicka, Halina Rosa (halinarosadesign.se), Marta Shurpakova (punch needle), Magdalena Tkaczyk (Tkaczykowa), Wiesława Tokarska (biżuteria, ozdoby), Natalia Załęska-Pyć (Płonka Podleśna).



O smaczne jedzenie zadbają członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Lalkowy i Stowarzyszenia Kobiet Zgorzałego.

 Szczegółowy opis stoisk i mikrowarsztatów (KLIK).

 

18.00-19.30 „Jak zamienić pasję w styl życia?” – dyskusja z rękodzielniczkami

uczestniczki: m.in. Katarzyna Magierowska (Kwidzyn), Beata Nawrocka (Szwecja), Halina Rosa (Szwecja), Wiesława Tokarska (Szwecja), Lucyna Wachnicka (Szwecja), Beata Grudziecka (Malbork), Natalia Załęska-Pyć (Dobre Miasto)

moderacja: Joanna Borowik-Hołubowicz

 

 

26 września (poniedziałek)

Sesja poranna (godz. 10-13) prowadzona będzie w języku angielskim (chętnym obecnym na sali udostępnimy słuchawki z tłumaczeniem na język polski).



Sesja dostępna będzie online (tylko w języku angielskim, szczegóły wkrótce).

 

10.00-10.05 Powitanie i otwarcie sesji przez Renatę Malcer-Dymarską, Zastępczynię Dyrektora NCK

 

10.05-10.20 „Creative Waves – Baltic Sisterhood for Change” – prezentacja działań przez liderkę projektu, Iwonę Preis (Intercult, Sztokholm)

 „Creative Waves” to nadbałtycki projekt, który wspiera twórczą i społeczną działalność kobiet, ułatwiając im odnalezienie się w świecie cyfrowym. Przedsięwzięcie wspiera budowanie sieci połączeń oraz ułatwia kobietom prezentację swojej działalności w internecie.

 

10.20-11.15 „Tożsamość bałtycka: kreatywne budowanie społeczności w oparciu o bałtyckość. Rola tradycji i nowych możliwości” – debata

uczestniczki: Aline Mayr (koordynatorka Projektu Tożsamości Regionalnej, Rada Państw Morza Bałtyckiego), Magda Leszczyna-Rzucidło (PA Tourism - EUSBSR), Paulina Siegień (ekspertka projektu YoPeNET, doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego)

moderacja: Krystyna Wróblewska (Euroregion Bałtyk)



Czy istnieje bałtycka tożsamość – wspólny dla regionu Morza Bałtyckiego zestaw cech widocznych w kulturze, tradycji, sposobach widzenia świata? Czy niematerialne dziedzictwo kulturowe odgrywa rolę w budowaniu bałtyckości oraz bałtyckiej społeczności? Czy żyjąc nad Bałtykiem identyfikujemy się z regionem Morza Bałtyckiego? Czy realizowane obecnie polityki i wspólne działania budują bałtyckość jako rodzaj wspólnoty?

 

11.15-11.30 przerwa kawowa

 

11.30-13.00 „Silne i twórcze kobiety we współczesnym świecie” – prezentacje i dyskusja wykorzystująca wnioski z projektu „Creative Waves – Baltic Sistehood for Change”

uczestniczkiprezentacja – Karolina Pisz (wiceprezeska Fundacji Laboratorium Zmiany, aktywistka feministyczna, Opole), prezentacja i podsumowanie projektu „Creative Waves” –  Marion Ründal (Estonian Women’s Studies and Resource Centre ENUT, Tallinn), komentarz – Iwona Preis (Intercult, Sztokholm),

moderacja i prezentacja wybranych badańdr Agata Bachórz (Uniwersytet Gdański)



Jakie kroki należy podjąć, by kobiety stały się silniejsze i pewniejsze siebie? Co należy zrobić, by świat otworzył się bardziej na kobiety i zachęcił je do rozwijania i demonstrowania swoich talentów oraz pełnej aktywności – obywatelskiej oraz na rynku pracy? Czy działalność w sektorze kultury, w tym w zakresie tradycyjnego rzemiosła, może pomóc w zdobywaniu pewności siebie i odnoszeniu sukcesów? Czy aktywność będąca naszym hobby może wzmacniać relacje społeczne, które tworzymy i dawać podwaliny społeczeństwu obywatelskiemu? Czym jest dziś siostrzeństwo?

 

13.00-14.00 przerwa kawowa

 

Sesja popołudniowa odbędzie się w języku polskim (chętnym udostępnimy tłumaczenie na język angielski).

 

14.00-15.15 „Creative Waves – Baltic Sisterhood for Change” prezentacja wniosków i doświadczeń



Partnerki projektu przedstawią efekty działań prowadzonych w swoich regionach. Wspólnie zastanowimy się, w jakim stopniu aktywność kulturowa, łączenie tradycyjnego rękodzieła i nowych technologii, może nas wzmocnić, równocześnie będąc źródłem satysfakcji. Wystąpią:

Iwona Preis (Intercult, Sztokholm), Halina Rosa (Szwecja)

Magdalena Zakrzewska-Duda i Agnieszka Domańska (Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku) i Katarzyna Przybylska (Kwidzyńskie Centrum Kultury)

Krystyna Wróblewska - Euroregion Bałtyk i doświadczenia aktywistek z Kaliningradu z pierwszej połowy projektu

Dyskusja z udziałem uczestniczek projektu z Polski i Szwecji

moderacja: Magdalena Zakrzewska-Duda (NCK)

 

15.15-15.30 przerwa kawowa

 

15.30-17.15 „Budowanie społeczności poprzez wzmocnienie kobiet” – panel dyskusyjny

uczestniczki: Małgorzata Grochowska (Fundacja Wiem i Umiem – inicjatywa Ambasadorki Kultury Pomorza), Maria Bernolak-Szczypior (Craftgen: rękodzieło międzypokoleniowe przeciwko nierównościom), Dorota Majkowska-Szajer (Muzeum Etnograficzne w KrakowiePOWERBANK/siła kobiet), Michalina Pączkowska (biolożka, ekolożka morska, główna syrenka w „Underwater – pod wodą, nad wodą”), Sylwia Piechowska (Chwastowe Pole, Wędrowna Dzika Kuchnia – zielarka i Ambasadorka Kultury Pomorza 2021)

moderacja: Krystyna Wróblewska (Euroregion Bałtyk)



Silniejsze, pewne siebie i realizujące się kobiety to lepsze, bardziej kreatywne i odporne na przeciwności społeczeństwo. Przedstawicielki kilku projektów i inicjatyw kreatywnych podzielą się swoim doświadczeniem.

 

 

27 września (wtorek)

 

Sesja odbędzie się w języku polskim

 

10.00-10.30 „Design Thinking – narządzie do kreowania i wdrażania nowych rozwiązań a tradycyjne rzemiosło” - prezentacja Doroty Madej (wystąpienie online)



Dorota Madej – z wykształcenia socjolożka, managerka kultury i projektantka usług. Doradczyni i trenerka zajmująca się wdrażaniem rozwiązań edukacyjnych Apple w szkołach. Od wielu lat prowadzi warsztaty dla uczniów, nauczycieli i dyrekcji szkół, wspierając ich w stosowaniu technologii w procesie dydaktycznym.

 

10.30-11.30 „Akademia cyfrowej rzemieślniczki" – poradnik przygotowany przez Oplotki.pl oraz sesja pytań i odpowiedzi



OPLOTKI to inicjatywa Agnieszki Gaczkowskiej, architektki, rękodzielniczki, przedsiębiorczyni i mentorki biznesowej. Jest to przestrzeń stworzona z myślą o rękodzielnikach i pasjonatach rękodzieła, którzy mogą tu rozwijać nie tylko swoje umiejętności techniczne i artystyczne, ale również kompetencje biznesowe

 

11.30-11.45 przerwa kawowa

 

11.45-13.00 „Jak przedsiębiorczość może wzmacniać kobiety” – dyskusja na przykładzie branży modowej

uczestniczki: m.in. Kamila Froelke (KF by Kamila Froelke), Mona Rena Górska (MONA RENA Studio), Halina Rosa (Magazyn The DESIGNER, Szwecja)

moderacja: Anna Maria Miler



Co jest potrzebne, żeby kobiety podejmowały działalność gospodarczą? Jak przedsiębiorczość może je wzmocnić? Kobiety reprezentujące inicjatywy z sektora modowego podzielą się swoimi doświadczeniami oraz wskażą rozwiązania pozwalające chronić środowisko naturalne.

 

17.00-19.00 „Powiślańsko-ukraińskie haftowanie: drugie ujęcie” – warsztaty hafciarskie z Katarzyną Magierowską i Natalią Kovalyshyną

Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują zapisy: LINK (liczba miejsc ograniczona). Zajęcia odbędą się na Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim (siedzibie NCK). Wszystkie materiały zapewnia organizator.

Majowe warsztaty hafciarskie w NCK cieszyły się tak dużym powodzeniem, że nie było innego wyjścia – organizujemy powtórkę! Pod okiem doświadczonych hafciarek i świetnych instruktorek – Natalii Kovalyshyny (Ukraina) i Katarzyny Magierowskiej – wyszyjemy na kawałku tkaniny niewielki wzór zaczerpnięty z haftu powiślańskiego lub haftu z wybranego regionu Ukrainy. Oprawioną w tamborek pracę zabierzecie ze sobą do domu.

 

 

Partnerzy projektu: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku (Polska), Euroregion Bałtyk, Estonian Women Studies and Research Centre ENUT (jednostka naukowo-badawcza; Estonia) oraz w pierwszej części projektu grupa aktywistek z Kaliningradu (Federacja Rosyjska)

Lider projektu: Intercult (Szwecja)

Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie z instrumentu wsparcia projektów Rady Państw Morza Bałtyckiego (Council of the Baltic Sea States Project Support Facility)

 

logo cbss - wstązki fale w napis w okręgu