Termin wydarzenia: 27 IV 2023, godz. 16.00-20.00
Miejsce wydarzenia: NCK - Ratusz Staromiejski
Wstęp: bezpłatny
Udogodnienia: pętla indukcyjna
Otwarte dla publiczności warsztaty interpretacji partytur ze zbioru "Hausmusik Kollektive" (2021).
Wydarzenie jest częścią Akademii Performatyki w ramach wydarzenia Nowa Muzyka w Starym Ratuszu (4 V 2023)
Hausmusik Kollektive to zbiór 29 partytur do tworzenia, przeżywania lub wykonywania w domu. Powstał w czasie pandemicznego lockdownu z inicjatywy i pod redakcją Claudii Molitor, niemiecko-brytyjskiej kompozytorki i performerki, czerpiącej z tradycji muzyki i sound artu; wykładowczyni na City University London, artystki współpracującej z takimi festiwalami, jak Wien Modern, hcmf//, Spor, BBC Proms i Sonica, a także organizacjami: Tate Britain, NMC Recordings i Science Museum.
"W marcu 2020 roku, kiedy globalna pandemia zmusiła nas do zbiorowego zamknięcia się, nie mieliśmy innego wyboru, jak spędzić dłuższy czas w naszych domach. Dla muzyków i publiczności, którzy uwielbiają gromadzić się, by występować, słuchać i dzielić się sobą, był to także czas poszukiwań sposobu na pozostanie w kontakcie. Hausmusik Kollektiv jest jedną z takich odpowiedzi. Poproszeni o przedstawienie pomysłów, które każdy mógłby stworzyć, doświadczyć, wykonać lub po prostu obejrzeć, artyści odpowiedzieli z ogromnym entuzjazmem".
(żródło: https://hcmf.co.uk)
27 kwietnia w godzinach 16.00-20.00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury, w towarzystwie muzyków klasycznych, elektroakustycznych oraz twórców Akademii Performatyki, możecie podjąć próbę współtworzenia własnych utworów i interpretacji partytur ze zbioru Claudii Molitor.
Wypracowane w czasie warsztatów dzieła zostaną zaprezentowane 4 maja 2023 r. podczas koncertu Nowa Muzyka w Starym Ratuszu.
Akademia performatyki to przedsięwzięcie mające na celu prezentację, popularyzację oraz warsztatową pracę nad różnymi aspektami wykonawstwa poszukujących nurtów muzyki współczesnej - multi-, trans- oraz intermedialnych eksperymentów, nowego rozumienia poszerzonych technik wykonawczych w ramach tzw. Nowej Dyscypliny*, czy tradycji Fluxusu** i innych neoawangardowych eksperymentów.
* Nowa Dyscyplina to sposób tworzenia. Odnosi się do wszystkich dziedzin sztuki i skupia się zarówno na komponowania, jak i na samym procesie przygotowywania utworów do wykonania
** (def. PWN) Fluxus [łac., ‘w ruchu’], tendencja w sztuce lat 60. i 70. XX w. wspólna artystom aranżującym działania artyst. znoszące granicę między tradycyjnie pojmowaną sztuką a rzeczywistością;