zdjęcie fragmentu organów bocznych w Centrum św. Jana
30.04.2024

„Porcelana u św. Jana? Tajemnice dekoracji rzeźbiarskiej organów bocznych”. Wykład XIV | cykl świętojański

Termin: 30 kwietnia, godz. 18.00
Wstęp: wolny
Prelegentka: mgr Jolanta Pabiś-Ptak
Koordynatorka: Iwona Berent, Kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK
Typ: XIV wykład z cyklu Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką.
Wykłady cykliczne w każdy ostatni wtorek miesiąca
Miejsce: NCK – Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

 

W trakcie wykładu uchylony zostanie rąbek tajemnicy, jakim okryte są tajniki historycznych technik i technologii zastosowanych przez mistrza Jana Henryka Meissnera podczas prac nad dekoracją rzeźbiarską świętojańskich organów bocznych i uzyskane przez niego niezwykłe efekty plastyczne. J.H. Meissner uważany jest za najwybitniejszego gdańskiego rzeźbiarza doby rokoka. Poznamy  przemiany i zniszczenia jakim dekoracja rzeźbiarska uległa na przestrzeni wieków oraz działania konserwatorskie, które przywróciły mu dawny blask.

mgr Jolanta Pabiś-Ptak – magister sztuki, absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pracuje w zawodzie od 1985 roku, specjalizując się w konserwacji i restauracji malarstwa i malatur na różnych podłożach oraz elementów wykonanych w technikach pozłotniczych. Od marca 2018 do września 2019 roku, w ramach projektu „Prace konserwatorsko-restauratorskie przy zabytkach ruchomych z kościoła św. Jana w Gdańsku: Organy boczne" sprawowała nadzór konserwatorski nad całością zadania oraz wykonywała osobiście część prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych przy monochromiach i złoceniach zachowanych i odtwarzanych elementów obudowy prospektu organowego i balustrady chóru.

Zobacz inne wykłady z tego cyklu

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.