Termin: 3 października, godz. 19:00
Bilety: bilety 20 zł (normalne), 10 zł ulgowe / online i w księgarni PWN (Ratusz Staromiejski)
Udogodnienia: pętla indukcyjna
Miejsce: NCK – Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35
Październikowy koncert z cyklu Nowa Muzyka w Starym Ratuszu będzie mieć wyjątkowy charakter, zarówno ze względu na repertuar, jak i wykonawców. Usłyszymy wyłącznie premierowe utwory, przy czym część z nich będzie mieć prawykonanie światowe, część zaś polską premierę. Będą to zatem nowe kompozycje, reprezentujące aktualne tendencje w muzyce elektroakustycznej, a ich autorzy pochodzą z różnych stron świata – z Włoch, Polski, Kanady, Meksyku, czy USA. Elementem łączącym te bardzo różne utwory są instrumenty dęte drewniane, a konkretnie zaś saksofon i obój. Wystąpi dwoje wybitnych instrumentalistów, bardzo utytułowany włoski saksofonista Enzo Filippetti oraz należąca do młodego pokolenia, utalentowana polska oboistka, Aleksandra Panasik. Oboje mają na koncie kompozycje pisane specjalnie z myślą o nich i takie też zdominują repertuar koncertu. Mamy nadzieję, że będzie to dla publiczności prawdziwa uczta dźwiękowa, połączenie klasycznych i naturalnie pięknych instrumentów akustycznych z nowoczesną elektroniką. Wieczór 3 października zatem na pewno warto spędzić z nami, w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.
Enzo Filippetti jest jednym z najwybitniejszych saksofonistów, którzy wykonują muzykę współczesną, w tym również z udziałem elektroniki. Jest także profesorem saksofonu i interpretacji muzyki współczesnej w Konserwatorium Muzycznym „Santa Cecilia” w Rzymie. Jako solista, a także jako członek Quartetto di Sassofoni Accademia koncertuje we Włoszech od ponad 40 lat, regularnie odbywa też tournee po USA, Kanadzie, Niemczech, Francji, Anglii, Belgii, Luksemburgu, Monako, San Marino, Austrii, Hiszpanii, Szwajcarii, Szwecji, Finlandii, Czechosłowacji, Mołdawii, Wenezueli, Brazylii, Argentynie, Japonii , Korei, Malcie, Grecji, Turcji, Węgrzech, Chorwacji, Słowenii, Polsce, Mołdawii, Litwie, Maroko, Rumunii, Etiopii i Albanii. Brał udział w wielu prestiżowych festiwalach na całym świecie. Prowadził kursy mistrzowskie i konferencje w San Francisco, Słowenii, Turcji, Wenezueli, w ramach Międzynarodowych Kursów w Lanciano oraz w Conservatorio „O. Vecchi” w Modenie, Conservatorio „Pollini” w Padwie, Conservatorio „O. Respighi”. Na swoim koncie ma także wiele płyt, wydanych przez Nuova Era, Dynamic, Rai Trade (z Bruno Canino), Edipan, Sconfinarte, Iktius, BMG-Ariola, Paganmusic, Reverberi Sonori, Domanimusica, czy Cesmel. Jest również autorem publikacji na temat muzyki współczesnej na saksofon, podręczników. Gra na saksofonie Selmera, ze stroikami Vandoren i ligaturą BG.
Aleksandra Panasik ukończyła studia w klasie oboju w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. W 2021 roku otrzymała tytuł doktora sztuki. Studiowała także w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart i Hochschule für Künste Bremen, w klasie prof. Christiana Hommel’a, oboisty renomowanego zespołu Ensemble Modern. Była również uczestniczką International Ensemble Modern Academy w roku 2019. Dwa lata później została zaproszona przez Peter’a Veale’a, wybitnego oboistę i dyrygenta współpracującego od wielu lat m.in. z Ensemble Musikfabrik, do udziału w organizowanym przez niego półrocznym kursie interpretacji i wykonawstwa muzyki najnowszej. Uczestniczyła także w Międzynarodowych Letnich Kursach Muzyki Nowej w Darmstadt, gdzie w 2023 roku otrzymała stypendium przyznane przez Internationales Musikinstitut Darmstadt. Współpracowała z wieloma kompozytorami o międzynarodowej renomie, jej głównym obszarem zainteresowań jest klasyczna muzyka współczesna. W 2023 roku wydała album OBOElectronics z premierowymi kompozycjami na obój i elektronikę, skomponowanymi dla niej przez wybitnych kompozytorów (w latach 2020-2023).
Zapraszamy zatem na najbliższy koncert do Ratusza Staromiejskiego, na ulicy Korzennej 33/35 w Gdańsku, w czwartek 3 października 2024 o godzinie 19:00. Tradycyjnie będzie można wygrać nagrody w postaci płyt z muzyką elektroakustyczną, czy też porozmawiać z artystami już po koncercie.
Bilety online
🗒️ Program koncertu:
✔ Franco Antonio Mirenzi One in Four (2024) na saksofon i taśmę 5:00, polska premiera
Enzo Filippetti – saksofon
Dariusz Mazurowski – komputer, dyfuzja dźwięku
✔ Piotr Grella-Możejko GRAleksandra II (Lo specchio della notte) (2024) na obój i taśmę, 9:00, prawykonanie światowe
Aleksandra Panasik – obój
Dariusz Mazurowski – komputer, dyfuzja dźwięku
✔ Silvia Lanzalone Saxdroid (2024) na saksofon i live electronics 10:00, polska premiera
Enzo Filippetti – saksofon, elektronika
Dariusz Mazurowski – dyfuzja dźwięku
✔ Jorge Torres Sáenz Vidyeśvara (2024) na obój i taśmę, 7:00, prawykonanie światowe
Aleksandra Panasik – obój
Dariusz Mazurowski – komputer, dyfuzja dźwięku
✔ Dariusz Mazurowski And I Woke up at the Darkest Dawn Ever (2021) na saksofony barytonowy i sopranowy z taśmą 12:00, polska premiera
Enzo Filippetti – saksofony barytonowy i sopranowy
Dariusz Mazurowski – komputer, dyfuzja dźwięku
✔ Maria Lord-Kniveton Ukarumpa Balus (2024) na obój i taśmę, 7:00, prawykonanie światowe
Aleksandra Panasik – obój
Dariusz Mazurowski – komputer, dyfuzja dźwięku
✔ Francesco Giomi Deadline (2023) na saksofon i komputer 10:00, polska premiera
Enzo Filippetti – saksofon
Dariusz Mazurowski – komputer, dyfuzja dźwięku
Dariusz Mazurowski – realizacja elektroakustyczna
🤝 Partnerzy:
Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej PseME, Włoski Instytut Kultury w Warszawie.