Kiedy: 30.11.2024 g. 19:00
Gdzie: Centrum św. Jana
Bilety: 40-50 zł/os -> https://evenea.pl/pl/wydarzenie/899847-1
To dwudziesta odsłona międzynarodowego cyklu Spire, poświęconego organom – monumentalnemu instrumentowi, który w tym projekcie odkrywa swoje zupełnie nowe oblicze. Spire (z ang. Iglica) zapoczątkowany w 2004 roku przez organistę Charlesa Matthewsa i kuratora Mike'a Hardinga, przesuwa granice tradycyjnego brzmienia organów, łącząc ich dźwięk z nowoczesnymi technologiami i instrumentarium. To wydarzenie dla miłośników nieoczywistej muzyki elektronicznej i organowej. Odbędzie się ono w magicznej przestrzeni Centrum św. Jana w Gdańsku. Gdańską edycję Spire jako kurator współtworzy Michał Jacaszek.
Oprócz klawiszy będzie można usłyszeć m.in. dysonanse, klastry, dronowe tekstury, czy też preparowaną gitarę elektryczną. Nowoczesne instrumenty używane przez wyselekcjonowanych muzyków nadadzą dla wielowiekowego instrumentu nowych jakości.
Wydarzenie składa się z trzech części:
Wieczór otworzy koncert Charlesa Matthewsa, który na organach Św. Jana wykona wybrane fragmenty Gdańskiej Tabulatury – XVI- wiecznego zbioru organowych transkrypcji. Następnie Marcus Davidson zaprezentuje swoje utwory łączące brzmienia organów z elektroniką, eksplorując dźwięki natury poprzez nagrania terenowe. Na zakończenie, polska artystka Resina (Karolina Rec) zaprezentuje premierową kompozycję na wiolonczelę, elektronikę, głos i organy, tworząc niezwykłe, emocjonalne pejzaże dźwiękowe. Utwór został przez artystkę skomponowany specjalnie dla nas- nosi tytuł "Drifted". Partie organowe również wykona Charles Matthews.
Spire to unikalne spotkanie tradycji z nowoczesnością otwiera przed słuchaczami nowe perspektywy, pokazując nieskończone możliwości organów w kontekście współczesnej muzyki eksperymentalnej. Nie przegapcie tej niezwykłej podróży muzycznej, która przeniesie was w świat dźwiękowych innowacji i głębokiej duchowej refleksji.
Muzycy, którzy tworzą wydarzenie:
Charles Mattews - Studiował w prestiżowej Royal College of Music w Londynie oraz był organistą-stypendystą w Trinity College w Cambridge. Współpracował tak znanymi instytucjami jak Royal Opera i Royal Ballet, a jego nagrania były wykorzystywane teatrach i operach w całej Europie. Jego prace kompozytorskie publikował m.in Schott Music, która to oficyna wydała jego utwory na flet i fortepian. Od 2004 współtworzy projekt Spire, programując wraz z Mike'm Hardingiem kolejne edycje tego cyklu. Mieszka w Brighton w Wielkiej Brytanii. Charles oprócz praktyki organowej jest również aktywnym pianistą i klawesynistą, a także edukatorem oraz kurtorem. Muzyk zdobył wiele prestiżowych nagród muzycznych, przede wszystkim pierwszą nagrodę na Konkursie Interpretacji Organowej im. Franciszka Liszta w Budapeszcie.
Marcus Davidson - Kompozytor mieszka i pracuje w Bergen. Jest również wieloletnim współpracownikiem Spire, występując i publikując nagrania w ramach tego projektu i oficyny. Marcus obecnie koncentruje się na pracy z dźwiękami natury, wykorzystując fieldrecording w swoich kompozycjach. Ma bogate doświadczenia z zakresie muzyki organowej, tanecznej, wokalnej i elektroakustycznej. Był chórzystą w Katedrze Worcester, studiował muzykę na Uniwersytecie w Birmingham, a także uzyskał tytuł magistra kompozycji na City University w Londynie, studiując u Rhian Samuel. Występował na festiwalach w całej Europie, m.in. na Kontraste Festival w Austrii w 2013 roku, Bergen Kirkeautunnale w 2013 roku, Spitalfield Music Festival w Londynie w 2012 roku oraz CTM12 Festival w Berlinie w 2012 roku.
Karolina Rec - polska kompozytorka i wiolonczelistka, twórczyni muzyki teatralnej i filmowej. Od 2016 roku, po podpisaniu kontraktu z brytyjskim FatCat Records/130701, regularnie wydaje nowe nagrania. Albumy „Resina” i „Traces” oraz EP-ka z remiksami takich twórców jak Ben Frost, Abul Mogard, Lotic i Ian William Craig, ugruntowały jej pozycję na międzynarodowej scenie muzyki eksperymentalnej. Ostatni album „Speechless”, wyprodukowany przez Daniela Rejmera (współpracującego m.in. z Benem Frostem, Björk i Foals), zebrał entuzjastyczne recenzje i znalazł się w rankingach najlepszych płyt roku. Album zawiera kompozycje m.in. na dwudziestoczteroosobowy chór. Styl Resiny to autorskie połączenie brzmienia wiolonczeli z elektroniką, które przełamuje gatunkowe granice. Jej twórczość znalazła swoje miejsce w międzynarodowych i polskich produkcjach filmowych m.in. na wybiegu domu mody Gucci, a także w grze komputerowej „Vampire: The Masquerade – Shadows of New York”.
Więcej informacji o wczesniejszych edycjach Spire: https://spire.org.uk/
Muzyka ze Spire: https://theeternalchord.bandcamp.com/