Termin: 27.11.2024-1.12.2024 godz. 18:00
Gdzie: NCK Ratusz Staromiejski, Sala Mieszczańska
Wstęp: wolny
Szczegóły i bieżące informacje na facebooku:
facebook.com/FestiwalGdanscyPianisciMiastu
facebook.com/FundacjaKulturyiSztukiVirtuoso
W ramach tegorocznego festiwalu zapraszamy na 4 widowiskowe koncerty pianistyczne w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Przed publicznością wystąpią wykładowcy, absolwenci i studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także artyści pochodzący z Gdańska, którzy kontynuują swoją edukację i karierę w różnych ośrodkach w Polsce. Na festiwalowej scenie zaprezentują się także tegoroczni absolwenci i dyplomanci lokalnych szkół muzycznych. Zwieńczeniem festiwalu będzie recital utytułowanego gdańskiego pianisty – Piotra Pawlaka.
Harmonogram:
27 listopada (środa) / SŁYNNE CYKLE FORTEPIANOWE / 18:00
Podczas inauguracji festiwalu usłyszymy trzy mistrzowskie cykle fortepianowe – Karnawał op. 9 Schumanna, Miroirs (Zwierciadła) Ravela oraz Estampes (Ryciny) Debussy’ego.
Wystąpią: DOMINIKA GLAPIAK oraz MIKOŁAJ SIKAŁA.
29 listopada (piątek) / MŁODZI NA GDAŃSKIEJ SCENIE / 18:00
Koncert poświęcony debiutom. Na festiwalowej scenie zaprezentują się absolwenci 2024 i tegoroczni dyplomanci trójmiejskich szkół muzycznych – Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu oraz Szkoły Muzycznej I i II st. im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni. W programie dzieła Beethovena, Chopina, Zarębskiego i Ravela.
Wystąpią: ZOFIA PAŁASZ, JACEK SŁOMIŃSKI, MATEUSZ GROTH i ZOFIA NOWICKA.
30 listopada (sobota) / KOMPOZYTORZY – WIRTUOZI / 18:00
Podczas trzeciego wieczoru zaprezentowana zostanie twórczość wybitnych kompozytorów, zarazem uznanych wirtuozów fortepianu. Usłyszymy dzieła Mendelssohna, Brahmsa, Chopina, Liszta, a także Debussy’ego i Prokofiewa.
Wystąpią: JAN OLESZ, MIRON ŁAJMING oraz NIKOLA ZWARA.
1 grudnia (niedziela) / RECITAL FORTEPIANOWY PIOTRA PAWLAKA / 18:00
„Romantyczne sonaty fortepianowe”
Program finałowego koncertu wypełnią dwa arcydzieła romantyzmu – Sonata h-moll op. 58 Chopina oraz Sonata h-moll Liszta.
Wystąpi: PIOTR PAWLAK
Słowo o muzyce i prowadzenie koncertów: ADRIANNA WOLF
PROGRAM KONCERTÓW:
27 listopada 2024 / środa / godz. 18:00
KONCERT „SŁYNNE CYKLE FORTEPIANOWE”
ROBERT SCHUMANN (1810-1856)
Karnawał op. 9
wyk. Dominika Glapiak
* * *
MAURICE RAVEL (1875-1937)
Miroirs (Zwierciadła)
I. Noctuelles (Motyle nocne)
II. Oiseaux tristes (Smutne ptaki)
III. Une barque sur l'océan (Barka na oceanie)
IV. Alborada del gracioso (Poranna pieśń trefnisia)
V. La vallée des cloches (Dolina dzwonów)
CLAUDE DEBUSSY (1862-1918)
Estampes (Ryciny)
I. Pagodes (Pagody)
II. La soirée dans Grenade (Wieczór w Grenadzie)
III. Jardins sous la pluie (Ogrody w deszczu)
wyk. Mikołaj Sikała
29 listopada 2024 / piątek/ godz. 18:00
KONCERT „MŁODZI NA GDAŃSKIEJ SCENIE”
Absolwenci 2024 oraz uczniowie klas dyplomowych szkół muzycznych Gdańska i Gdyni
LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827)
Sonata fortepianowa d-moll op. 31 nr 2 cz. I
FRYDERYK CHOPIN (1810-1849)
Ballada F-dur op. 38
wyk. Zofia Pałasz
LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827)
Sonata fortepianowa C-dur op. 2 nr 3 cz. I
JULIUSZ ZARĘBSKI (1854-1885)
Les roses et les épines (Róże i ciernie) op. 13 cz. I i IV
wyk. Jacek Słomiński
MAURICE RAVEL (1875-1937)
Miroirs (Zwierciadła): II. Oiseaux tristes (Smutne ptaki)
FRYDERYK CHOPIN (1810-1849)
Polonez fis-moll op. 44
wyk. Mateusz Groth
FRYDERYK CHOPIN (1810-1849)
Berceuse (Kołysanka) Des-dur op. 57
FRYDERYK CHOPIN (1810-1849)
Barkarola Fis-dur op. 60
wyk. Zofia Nowicka
30 listopada 2024 / sobota / godz. 18:00
KONCERT „KOMPOZYTORZY – WIRTUOZI”
FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY (1809-1847)
Fantazja fis-moll op. 28
CLAUDE DEBUSSY (1862-1918)
La cathédrale engloutie (Zatopiona katedra), Preludia – zeszyt I
JOHANNES BRAHMS (1833-1897)
Wariacje na temat Paganiniego op. 35 – zeszyt I
wyk. Jan Olesz
* * *
FRYDERYK CHOPIN (1810-1849)
Ballada F-dur op. 38
FERENC LISZT (1811-1886)
Funérailles
wyk. Miron Łajming
FERENC LISZT (1811-1886)
Parafraza koncertowa na tematy z opery Rigoletto G. Verdiego
FERENC LISZT (1811-1886)
Etiuda a-moll nr 6 z Grandes études de Paganini
SIERGIEJ PROKOFIEW (1891-1953)
III Sonata fortepianowa a-moll op. 28
wyk. Nikola Zwara
1 grudnia 2024 / niedziela / godz. 18:00
RECITAL FORTEPIANOWY PIOTRA PAWLAKA
„Romantyczne sonaty fortepianowe”
FRYDERYK CHOPIN (1810-1849)
Sonata h-moll op. 58
I. Allegro maestoso
II. Scherzo: Molto vivace
III. Largo
IV. Finale: Presto non tanto
* * *
FERENC LISZT (1811-1886)
Sonata h-moll
wyk. Piotr Pawlak
GDAŃSCY PIANIŚCI MIASTU - o festiwalu
Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu ma na celu przybliżać szerszej publiczności pianistów związanych z Gdańskiem, przede wszystkim wychowanków gdańskiej szkoły pianistycznej. Wśród wykonawców znajdują się byli i obecni studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, pedagodzy gdańskiej uczelni, absolwenci gdańskich szkół muzycznych czy też artyści, którzy wywodzą się z Gdańska oraz kontynuują swoją edukację i karierę w różnych ośrodkach w kraju i za granicą.
Ideą festiwalu jest pobudzanie do aktywności gdańskiego środowiska pianistycznego, jego integracja poprzez wspólne koncertowanie, a także promocja artystów i pomoc w realizacji ich planów twórczych.
Pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu: Adrianna Wolf
Noty o artystach:
Piotr Pawlak
Jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów młodego pokolenia. Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów, między innymi: V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maj Lind w Helsinkach (2022) i XI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt (2017), laureat konkursów chopinowskich w Pekinie (2016), Budapeszcie (2018) i Krakowie (2019), laureat Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019) Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2022). Po zwycięstwie na konkursie w Helsinkach regularnie występuje w Finlandii. W 2023 roku zadebiutował z wieloma fińskimi orkiestrami: Jyväskylä Sinfonia, Pori Sinfonietta, Vaasa City Ochestra, Kuopio Sinfonia i Kymi Sinfonietta, wykonując koncerty fortepianowe Mozarta, Schumanna, Brahmsa i Rachmaninowa. Z recitalami dotarł z kolei m. in. do Helsinek, Tampere i Turku. Został również zaproszony na najważniejsze fińskie festiwale pianistyczne, takie jak Mänttä Music Festival czy PianoEspoo Festival
Dominika Glapiak
Koncertuje zarówno jako solistka, jak i kameralistka. Ma na swoim koncie występy w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Izraelu oraz Ameryce Południowej. Była dwukrotnie zapraszana w roli oficjalnego pianisty na Internaional Canto Lirico Vocal Competition w Truillo (Peru) oraz na International Music Masterclasses "Music in the Mill" we Francji. Jest pianistką zawodowo związaną z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Prowadzi klasę kameralistyki. Przez 10 lat pełniła rolę wyłącznego pianisty w gdańskiej klasie skrzypiec Prof. Konstantego Andrzeja Kulki. Współpracuje w charakterze pianisty w klasach skrzypiec. Od lat jej działania i pasje skoncentrowane są wokół muzyki kameralnej. Od strony wykonawczej - współpracuje z wieloma znakomitymi muzycznymi partnerami, jak i działań środowiskowych. Dominika Glapiak jest opiekunem studenckiego Międzywydziałowego Koła Muzyki Kameralnej, działającego z powodzeniem od 2017 r. oraz aktywną animatorką kultury. W swoich działaniach reprezentuje Fundację Hanseatica, organizatora wielu znaczących wydarzeń kulturalnych na Pomorzu.
Mikołaj Sikała
Pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku, absolwent klasy fortepianu dra Kordiana Góry (studia licencjackie i magisterskie) oraz dr hab. Elżbiety Pasierowskiej (studia doktoranckie), a także klasy kameralistyki dr hab. Elżbiety Pasierowskiej i mgr Bożeny Szull-Talar. W 2022 roku uzyskał stopień doktora sztuki. Obecnie pełni funkcję asystenta w Katedrze Fortepianu macierzystej uczelni. Jest także absolwentem klasy fortepianu PSM I i II st. w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie kształcił się pod kierunkiem mgr Alicji Michowskiej i mgr Małgorzaty Stożyńskiej. Występował w kraju i za granicą (Niemcy, Włochy, Hiszpania, Rumunia, Czechy, Bułgaria) jako solista i kameralista m. in. w duecie fortepianowym z Adamem Piórkowskim i w duecie z wiolonczelistą Maciejem Kułakowskim. Współpracował również z dyrygentami, takimi jak Zygmunt Rychert, Marek Wroniszewski, Wojciech Rajski, Michał Krężlewski, Jakub Montewka, Alexander Humala czy Sabrina Stachel. W 2023 roku ukazał się album POÈME będący owocem współpracy artysty ze skrzypaczką Anną Wandtke.
Jan Olesz
Pianista, kameralista. W 2023 roku ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie fortepianu Prof. Andrzeja Pikula w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Kształcił się także w Musikhochschule Lübeck pod kierunkiem Konstancji Eickhorst. W 2018 r. ukończył z wyróżnieniem klasę fortepianu Eleny Aleksiejuk w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Brał także udział w kursach mistrzowskich, które prowadzili: Aquileses Delle Vigne, Waldemar Andrzejewski, Ilya Maximov, Wojciech Świtała, Michel Beroff, Vadim Rudenko, Zbigniew Raubo, Janusz Olejniczak. Koncertuje w Polsce i za granicą (m. in. w Niemczech, Danii, Włoszech, Węgrzech, Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji, Macedonii Północnej). Czynny uczestnik festiwali muzycznych, jak choćby Międzynarodowego Festiwalu Duetów Fortepianowych „Duettissimo!” czy Festiwalu „Gdańscy Pianiści Miastu”.
Miron Łajming
Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 9 lat. Jest absolwentem (2023) Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu, w klasie fortepianu dra Kordiana Góry. Obecnie jest studentem I roku Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie fortepianu dra Kordiana Góry i dra Mikołaja Sikały. Wielokrotnie zdobywał tytuły laureata konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Jako kameralista w duecie ze skrzypkiem Adamem Liley zdobył m. in. I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2020). Do jego ważniejszych osiągnięć w dziedzinie gry solowej należą: II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Wiedniu (2024), Grand Prix i trzy Nagrody Specjalne w IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Od Bacha do Szymanowskiego” w Warszawie (2022), II miejsce (I-go nie przyznano) w Międzynarodowym Konkursie im. J. S. Bacha w Gorzowie Wlkp. (2019), Grand Prix i dwie Nagrody Specjalne w Międzynarodowym Konkursie „Muzyka bez granic” w Druskiennikach (2018). W maju 2024 roku wykonał recital w ramach XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Floralia Muzyczne – Muzyka w Kwiatach, organizowanego w Powsinie k. Warszawy przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina.
Nikola Zwara
Urodziła się w 2003 roku w Gdyni. Edukację muzyczną rozpoczęła w 2010 roku w Podstawowej Szkole Muzycznej w Kartuzach pod kierunkiem Wandy Walenczak. Naukę kontynuowała w klasie mgr Eleny Aleksiejuk w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, następnie pod kierunkiem dr Adrianny Wolf. Szkołę zakończyła z wyróżnieniem w 2022. Obecnie jest studentką III roku w klasie dr hab. Mariusza Klimsiaka na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest laureatką wielu konkursów o zasięgu krajowym i międzynarodowym, zarówno jako solistka, jak i kameralistka. Do jej ważniejszych osiągnięć należą: I Nagroda na XI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej (2024), II Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Żyrardowie (2022), II Nagroda na VI Międzynarodowym Konkursie im. Moniki Sikorskiej-Wojtachy w Wieliczce (2022), I Nagroda oraz Nagroda Specjalna w postaci koncertu z orkiestrą na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Indywidualności Muzycznych w Sierpcu (2022), II Nagroda na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Gyorgy’a Ferenczy’ego w Budapeszcie (2021)
Wykonawcy koncertu „MŁODZI NA GDAŃSKIEJ SCENIE”:
Zofia Nowicka
Urodziła się w 2006 r. w Gdyni. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 6 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie prof. Elżbiety Pasierowskiej, a od 2019 r. kontynuowała naukę w klasie dr Adrianny Wolf. Obecnie jest studentką I roku Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie dra Kordiana Góry. Jest laureatką licznych nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Uczestniczyła w lekcjach otwartych i warsztatach mistrzowskich prowadzonych m. in. przez prof. Joannę Ławrynowicz – Just , prof. Katarzynę Popową - Zydroń, prof. Mariusza Drzewickiego. Do jej najważniejszych osiągnięć należą m.in.: I miejsce, nagroda specjalna i stypendium Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego w I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Warszawski Chopin (2023), III miejsce i nagroda specjalna w VII Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie (2023), I miejsce i nagroda specjalna w I Ogólnopolskim Konkursie „Muzyczny Koryfeusz” (2022), I miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Miniatura Online w Gdańsku (2022), I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2022.
Mateusz Groth
Edukację muzyczną rozpoczął w 2017 roku w Społecznej Szkole Muzycznej I st. w Ostródzie, którą ukończył już po 3 latach. Swoją pasję rozwijał w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, kształcąc się pod kierunkiem mgr Aleksandry Mozgiel-Medyńskiej. Obecnie jest studentem I roku Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. dra hab. Waldemara Wojtala. Do jego najważniejszych osiągnięć solistycznych należą: Grand Prix i I nagroda na 7. Międzynarodowym Konkursie im. Moniki Sikorskiej-Wojtachy w Wieliczce (2024), II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2023 w Krakowie, II nagroda oraz nagroda specjalna za własną kompozycję na 18. Konkursie Muzyki Współczesnej w Płocku (2024), III nagroda na VII Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie (2023), Wyróżnienie na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie (2024). Jego ambicje nie ograniczają się jedynie do grania solowego, co potwierdzają osiągnięcia na polu muzyki kameralnej: I nagroda na XV Makroregionalnych Spotkaniach Zespołów Kameralnych w Gdańsku (2023) i III nagroda na I Ogólnopolskim Konkursie „Kameralnie z Fortepianem” w Gdańsku (2023).
Zofia Pałasz
Jest dyplomantką Szkoły Muzycznej I i II st. im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni, gdzie kształci się w klasie fortepianu mgr Marzeny Termen. Równocześnie studiuje na kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze na Uniwersytecie Gdańskim. Podczas nauki w szkole muzycznej Zofia wielokrotnie brała udział w ogólnopolskich konkursach pianistycznych. Zdobyła m. in. dyplom laureata na XXI Festiwalu Pianistycznym im. Izy Garglinowicz w Olsztynie oraz na I Konkursie Pianistycznym im. Janiny Romańskej-Werner w Krakowie. Jest także laureatką pierwszych nagród w licznych międzynarodowych konkursach online (Anglia, Francja, Białoruś). Realizuje się na polu muzyki kameralnej, czego potwierdzeniem jest nagroda na Makroregionalnych Spotkaniach Zespołów Kameralnych w Gdańsku. Muzyka i działalność społeczna to jej pasje. Czynnie uczestniczy w życiu szkolnym, będąc w samorządzie i biorąc udział w licznych koncertach oraz wydarzeniach szkolnych i środowiskowych. Za swoje osiągnięcia artystyczne i naukowe Zofia Pałasz otrzymała stypendium NSZZ „Solidarność” (2022). Jest także wieloletnią stypendystką Starosty Wejherowskiego i Wójta Gminy Wejherowo.
Jacek Słomiński
Urodził się w 2006 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat w Szkole Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz w Gdańsku-Wrzeszczu, którą ukończył pod kierunkiem Karoliny Lewandowskiej. Naukę kontynuował w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu w klasie Gabrieli Rajchert. W ostatnich latach pobierał także nauki u dra Sławomira Wilka i Małgorzaty Stożyńskiej. Obecnie uczy się w klasie dyplomowej, pod kierunkiem dra Kordiana Góry. W okresie edukacji został Laureatem na Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym im. Izy Garglinowicz w Olsztynie, zdobył także I miejsce na XXIII Ogólnopolskim Kon kursie Pianistycznym „Muzyka Polska i nie tylko” w Gorzowie-Wielkopolskim (2023) i II miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Teodora Leszetyckiego w Łańcucie (2023). Swoje umiejętności doskonalił podczas warsztatów i lekcji otwartych prowadzonych przez prof. Katarzynę Popową-Zydroń i Martína García García. W marcu 2024 roku wystąpił w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku, jako solista podczas koncertu z orkiestrą symfoniczną, wykonując Koncert Warszawski Richarda Addinsella.
Adrianna Wolf
Gdańska pianistka, pedagog fortepianu, inicjatorka i organizatorka wydarzeń kulturalnych, autorka tekstów o muzyce, Prezes Fundacji Kultury i Sztuki Virtuoso. Absolwentka OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu dra hab. Pawła Rydla oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ukończyła studia magisterskie w klasie prof. Jerzego Sulikowskiego. Odbyła także studia doktoranckie w macierzystej uczelni pracując pod kierunkiem prof. Andrzeja Artykiewicza, dra Kordiana Góry oraz dra hab. Pawła Rydla. Jesienią 2017 roku uzyskała stopień doktora.Od ponad 10 lat działa aktywnie jako organizator wydarzeń kulturalnych. Współpracując z lokalnymi instytucjami i organizacjami zrealizowała już blisko 60 koncertów poświęconych muzyce poważnej, głównie służących promocji gdańskiego środowiska muzycznego, w tym młodych adeptów sztuki pianistycznej. Jest pomysłodawcą festiwalu Gdańscy Pianiści Miastu, który realizuje cyklicznie od 2013 roku. W 2014 roku Miasto Gdańsk przyznało pomysłodawczyni festiwalu Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska. Realizuje się jako pedagog. Prowadziła klasę fortepianu w Szkole Muzycznej II stopnia w Gdyni. Od 2016 roku prowadzi klasę fortepianu w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
Organizator: Fundacja Kultury i Sztuki Virtuoso
Współorganizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Wsparcie: Związek Artystów Scen Polskich. Oddział w Gdańsku