Koncert odbędzie się w ramach organizowanego w Gdańsku międzynarodowego Seminarium pod tym samym tytułem, w którym wezmą udział reprezentanci mniejszości narodowych, etnicznych, językowych i regionalnych z całej Europy (około 80 osób). Udział swój potwierdzili już m.in. Serbołużyczanie z Niemiec, Fryzowie z Holandii, Wołosi z krajów bałkańskich oraz reprezentanci mniejszości narodowych z innych krajów Europy. Specjalnym gościem Koncertu oraz Seminarium będzie mniejszość ukraińska w Polsce. Solidarność w różnorodności to koncert, którego idea jest bardzo prosta: przyciągnięcie kaszubskich, ukraińskich i innych zespołów reprezentujących mniejszości do Gdańska - miasta z wielu powodów znaczącego dla historii naszego kraju i kontynentu. Miasta, które tyle wie o solidarności międzyludzkiej oraz różnorodności kulturowej. Tytuł i założenia zarówno koncertu jak i seminarium, doskonale wpisują się w ideę Miasta Wolności.
Wystąpią:
STRZECHA: Choć grają folk, to aranżacje w ich wykonaniu brzmią współcześnie. Utwory przez nich prezentowane są bowiem oparte o młodsze gatunki muzyczne - rock, jazz, blues, a także funky. Wszystko po to, by połączyć ,,stare” z ,,nowym”. Dzięki nim możemy się przekonać, że te dawne melodie nie straciły uroku, a przeciwnie zyskały na ,,świeżości”. Tak w skrócie można przedstawić kościerski zespół ,,STRZECHA”. Zespół w swym repertuarze posiada znane kaszubskie melodie, takie jak „Hej żeglójże żeglarzu”, „Jem jo rebok” „Dobro tabaczka” czy ,,Wele, wele, wetka”, które z pewnością kojarzone są zarówno przez starszych i młodszych słuchaczy jednocześnie zaskakują nowym ich ujęciem. Oprócz tego tworzy także własną muzykę do tekstów odnajdowanych w różnego typu zbiorach pieśni kaszubskich oraz posiłkując się twórczości pisarską regionalnych poetów różnego czasu. W ten sposób ożywają w dynamicznych lub lirycznych piosenkach wiersze Jana Karnowskiego, Franciszka Fenikowskiego, Franciszka Sędzickiego, czy też Leona Heykego
,,STRZECHĘ” tworzy pięciu muzyków: Grzegorz Daszkowski (śpiew, saksofon sopranowy), Szymon Sutor (instrumenty klawiszowe, akordeon), Bartek Werachowski (gitara basowa), Jarek Perszewski (perkusja) i Rajmund Knitter (śpiew, gitary).
LEMKO TOWER: Zespół „Lemko tower” został założony przez ks. Artura Grabana w 2005 r. W tymże roku nagrał pierwszą płytę „Kolady” na której znalazło się 10 kolęd w nowych folkowych aranżacjach. Początkowo, zespół liczył kilka osób, ale już w okresie nagrywania płyty skład rozszerzył się do 18 osób (obecnie 14 osób). Kolejna płyta „Zapach wiosennego wiatru” ujrzała świat w 2006 r. - była to już folkowa płyta z utworami ludowymi (na płycie znalazło się 13 utworów). W 2007 r. zespół nagrał trzecią płytę „Lemko Tower live in gorzów” na której znalazło się 9 utworów z koncertu w teatrze gorzowskiem. Kolejna płyta „Śpiwanoczki” wydana w 2009 r. zawiera 10 utworów - płyta ta zajęła 3 miejsce wśród płyt folkowych wydanych w 2009 r. W chwili obecnej zespół nagrywa kolejną płytę.
Od kilku lat zespół gra na wszystkich watrach w Żdyni, Michałowie, Ługach, Bytowie, Oławie oraz na różnego rodzaju festiwalach, m.in., w Sopocie, Białowieży, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Mokre. We wrześniu „Lemko tower” rozpoczyna trasę koncertową po Kanadzie.
http://lemko-tower.prv.pl/
DAMROKA: Zaśpiewa utwory z płyty „Kaszëbë Joł”. Powstanie projektu zainspirowała muzyka skomponowana przez Marka Romanowskiego do impresji dokumentalnej. Teksty w języku kaszubskim napisane przez Damrokę Kwidzińską w sposób magiczny łączą się z melodyjną, pełną energii i rytmu muzyką Marka. Tworząc projekt artyści „ożenili” język regionalny ze współczesnymi kompozycjami w których słychać nutkę ludowości z całego świata.
Skład :
Damroka Kwidzińska – voc. txty
Marek Romanowski – keyboard, chórki, muzyka
Robert Kuśmierski – akordeon, chórki
Krzysztof Paul / Andrzej Ciborski – gitary, chórki
Maciej Dombrowski – perkusja
START: 17.30
WSTĘP: wolny
Wydarzenie jest dodatkowo bardzo ważne dla organizatorów, ze względu na fakt, iż odbędzie się on w ramach obchodów 50–lecia funkcjonowania Klubu Studenckiego Pomorania.
Koncert poprzedzi parada mniejszości kulturowych Europy – jej uczestnicy przejdą ulicami Gdańskiego Śródmieścia (od Fontanny Neptuna) do Kościoła Św.Jana w swoich regionalnych bądź narodowych strojach oraz z flagami swoich kultur.
Organizatorzy: Klub Studencki „Pomorania”, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, organizacja „Youth of European Nationalities,
Europejskie Centrum Solidarności, Miasto Gdansk.