Buddyjska Wspólnota Zen KANNON, Stowarzyszenie Forum Rozwoju Integralnego zapraszają na spotkanie z Mistrzem Zen japońskiej tradycji soto Jakusho Kwong Roshim, autorem książki Bez początku, bez końca
Jest to szczególna i wyjątkowa okazja spotkania jednego z niewielu współcześnie żyjących wielkich mistrzów zen, którzy rzadko odwiedzają Trójmiasto.
Roshi Jakusho Kwong jest jednym z kilkunastu uznawanych przez Dalajlamę zachodnich mistrzów buddyjskich.
W spotkaniu weźmie udział Wojciech Żmudziński SJ – jezuita, teolog biblijny i pedagog. Autor książek z dziedziny wychowania i duchowości.
Prowadzenie: Tymon Tymański – muzyk, kompozytor, lider wielu zespołów muzycznych, buddysta zen.
WSTĘP: sugerowana darowizna: 20 zł
START: godz. 17.00
Jakusho Kwong Roshi – jest mnichem i mistrzem zen w tradycji japońskiego zen soto. Przez wiele lat praktykował z Shunryu Suzuki roshi (w Polsce znanego jako autora jednej z najlepszych współczesnych książek na temat zen "Umysł zen, umysł początkującego"). Po śmierci nauczyciela kontynuował naukę, otrzymał przekaz dharmy od Hoitsu Suzuki roshi - syna i spadkobiercy Shunryu Suzukiego.
Roshi Kwong urodził się w 1935 roku w rodzinie chińskiej w USA w Kalifornii. Wraz z żoną Shinko wychowali tam czterech dziś już dorosłych synów. Pod koniec lat siedemdziesiątych roshi Kwong otworzył ośrodek zen na górze Sonoma w północnej Kalifornii - Sonoma Mountain Zen Center - który prowadzi do dziś, www.smzc.net .
W 1995 roku otrzymał tytuł Mistrza ZEN (Dendo Kyoshi) nadany przez Japońską Szkołę Zen Soto. Jest jednym z dziewięciu zachodnich nauczycieli, którzy otrzymali ten tytuł. Roshi Kwong naucza Zen w Stanach Zjednoczonych oraz Europie od ponad 30 lat.
Roshi przyjaźni się z wieloma nauczycielami różnych tradycji buddyjskich, m.in. z XIV Dalajlamą Tenzinem Gyatso. Jest ceniony za otwarte podejście do innych wyznań. Wprowadza w codzienne życie człowieka zachodu praktykę zen nie tracąc nic z jej istoty.
Roshi Kwong od wielu lat przyjeżdża do Polski, gdzie wygłasza publiczne wykłady, udziela indywidualnych nauk, prowadzi grupowe odosobnienia, odprawia ceremonie związane z życiem wspólnoty buddyjskiej, odwiedza rodziny swoich uczniów. Wszystkie formy praktyki są otwarte i dostępne dla osób zainteresowanych. Dodatkowo od wielu lat uczestniczy w ekumenicznych medytacjach w Klasztorze Benedyktynów w Lubiniu (koło Poznania) wcześniej organizowanych przez ojca Jana Berezę, a obecnie przez jego następcę - ojca Maksymiliana Nawarę.
Wojciech Żmudziński SJ – jezuita, teolog biblijny i pedagog. Kieruje placówką doskonalenia nauczycieli „Centrum Arrupe” oraz Edukacyjną Kliniką Poradnią Profilaktyki Uzależnień w Gdyni. Jest redaktorem naczelnym kwartalnika „Być dla innych”, autorem wielu artykułów na temat integralnego modelu pedagogii oraz książek z dziedziny edukacji i duchowości.
Tymon Tymański – kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik; twórca pojęcia yass. Założyciel i lider lub współlider zespołów m.in. Miłość, Kury, Czan, NRD, Tymański Yass Ensemble, Tymon & The Transistors, Polish Brass Ensemble. Buddysta zen.