Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora hymnu Ukrainy ks. Mychajły Werbyckiego Związek Ukraińców w Polsce Oddział Pomorski w Gdańsku zaprasza na Koncert Kameralny w wykonaniu duetu: Olga Popowicz - sopran i Leszek Suszycki - gitara. W programie: utwory gitarowe i wokalne z towarzyszeniem gitary z unikalnego zbioru Guitarre 16 Mychajły Werbyckiego.
Początek koncertu: godz. 12:15
Wstęp wolny
Duet wokalno-instrumentalny z Przemyśla w składzie: Olga Popowicz (sopran) i Leszek Suszycki (gitara) wykona repertuar składający się z utworów gitarowych i wokalnych z towarzyszeniem gitary z unikalnego zbioru Guitarre 16 ks. Mychajły Werbyckiego, które zachowały się w rękopisach znajdujących się w Bibliotece Naukowej im. Wasyla Stefanyka we Lwowie. Utwory te skomponowane są w europejskim salonowym stylu XIX w. – Biedermeier.
Ks. Mychajło Werbycki 1815-1870- wybitny ukraiński kompozytor, działacz społeczny, autor melodii do hymnu narodowego Ukrainy „Szcze ne wmerła Ukrajina”. Pochodzący z okolic Przemyśla greckokatolicki ksiądz Mychajło Werbycki był nie tylko duszpasterzem, proboszczem, pedagogiem, ale wyjątkowo utalentowaną muzycznie i wokalnie osobą, twórcą muzyki chóralnej, wokalnej i symfonicznej. Z racji wkładu w ukraińskie życie kulturalne był nazywany „ojcem muzyki galicyjskiej” i założycielem tzw. „przemyskiej szkoły muzycznej”.
Urodził się w 1815 r. w Jaworniku Ruskim k. Przemyśla w rodzinie księdza greckokatolickiego. Uczył się w seminarium duchownym we Lwowie i w Przemyślu. Święcenia kapłańskie uzyskał w 1850 r. a sześć lat później został proboszczem w Młynach koło Radymna (powiat przemyski). Należał do ukraińskiego chóru w Przemyślu, później kierował chórem we Lwowie, występując też jako solista. Współpracował z przemyskimi i lwowskimi teatrami ukraińskimi, komponując muzykę dla wystawianych w nich sztuk.
Mychajło Werbycki tworzył utwory wczesnoromatyczne z elementami muzyki klasycznej, wzorując się na muzyce J. Haydna, F. Schuberta oraz klasyków ukraińskich M. Berezowskiego i D. Bortniańskiego, wzbogacone pierwiastkami folkloru ukraińskiego. Zasady romantyzmu europejskiego stosował w różnych gatunkach swojej muzyki. Komponował muzykę chóralną - świecką i cerkiewną, teatralną (śpiewogry), gitarową (miniatury i utwory cykliczne), pieśni solowe z gitarą lub fortepianem oraz uwertury (pierwsze zachodnioukraińskie utwory symfoniczne, które nazywał symfoniami). Na szczególną uwagę zasługuje muzyka religijna Werbyckiego - ponad czterdzieści utworów, w tym jedna pełna Liturgia Wschodnia, dwie msze łacińskie oraz odrębne części liturgiczne.
Werbycki zmarł w roku 1870 i został pochowany na przycerkiewnym cmentarzu w Młynach. Kamienny nagrobek w kształcie liry na jego mogile ufundowali członkowie lwowskiego akademickiego chóru „Banduryst”. 12 kwietnia 2005 r. poświęcono uroczyście kaplicę nad grobem Werbyckiego, w uroczystościach wziął udział prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.
Dr hab. prof. UR Olga Popowicz (sopran) – absolwentka Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej w Krakowie. Kwalifikacje muzyczne doskonaliła w Polsce i za granicą (Ukrainische Freie Universitat w Monachium, Ukraiński Uniwersytet Katolicki w Rzymie). W 2000 r. uzyskała kwalifikacje I stopnia sztuki muzycznej w zakresie dyscypliny artystycznej Wokalistyka w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Pracę doktorską obroniła w 2003 r. w Instytucie Sztuki Folklorystyki i Etnologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie. W maju 2011 r. uzyskała tytuł doktora habilitowanego w Akademii Muzycznej w Katowicach.
Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Muzycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Muzycznej w Krakowie.
Prowadzi działalność artystyczną w kraju i za granicą (Słowacja, Ukraina, Niemcy, Włochy, Belgia, Francja, Jugosławia, Austria, Dania, Szwecja, Norwegia, Anglia, Kanada, USA). Jako solistka wykonuje muzykę oratoryjną i kameralną. Specjalizuje się w liryce wokalnej kompozytorów ukraińskich.
Wielokrotnie realizowała nagrania dla radia i telewizji w Polsce i za granicą. Nagrała 6 płyt CD z muzyką oratoryjną i liryką wokalną. W 1997 r. otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki.
Dr hab. prof. UR Leszek Suszycki (gitara) – od 1985 r. pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Muzycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, początkowo na stanowisku wykładowcy, a następnie po przewodach kwalifikacyjnych I i II stopnia na stanowisku adiunkta (od 1993) oraz prof. nadzwyczajnego (od 1999). Od 2000 r. kierownik Zakładu Instrumentalistyki w Instytucie Muzyki Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Przemyślu (1973–1978) w klasie Antoniego Pilcha oraz w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (1978–1982) w klasie prof. Marcina Zalewskiego.
Koncertował w kraju i za granicą (Włochy, Słowacja, Ukraina).
Występował m.in. z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, Częstochowskiej, Przemyską Orkiestrą Kameralną, Reprezentacyjnym Chórem Mieszanym „Jarosław”, Strzyżowskim Chórem Kameralnym. W swoim repertuarze posiada utwory A. Vivaldiego, H. Yilla - Lobosa, A. Piazzolli, L. Boccheriniego, J. Rodrigo.
Występował na festiwalach: Muzyka w Starym Klasztorze, Dni Przemyśla, Dni Kultury Polskiej w Koszycach (Słowacja), Przemyska Jesień Muzyczna, Międzynarodowy Festiwal „Ghitaralia", Lubelskie Spotkania Gitarowe, Częstochowskie Spotkania Gitarowe. Wielokrotnie realizował nagrania dla radia i telewizji w Polsce i za granicą. Nagrał dwie płyty CD.