Termin:
10 i 11 czerwca 2025 r. (wtorek i środa) / godziny: od 9:00 do 16:00
Miejsce: NCK - Ratusz Staromiejski
Zapisy: od 27 maja do 2 czerwca 2025 r. / liczba miejsc: 15
Czym jest Zielone Seminarium?
To dwudniowe szkolenie dla osób pracujących w kulturze – animatorów, edukatorów i działaczy społecznych. Porozmawiamy o tym, jak działać ekologicznie w instytucjach kultury i jak organizować wydarzenia przyjazne dla środowiska.
Dla kogo?
Zapraszamy osoby, które:
pracują w domach kultury, bibliotekach, muzeach,
uczą, prowadzą warsztaty lub działania kulturalne,
działają w organizacjach pozarządowych,
chcą, by kultura wspierała ochronę klimatu.
Informacja organizacyjna:
ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy zastrzegają sobie prawo do przyjęcia maksymalnie jednej osoby z danej instytucji.
Zgodnie z założeniami projektu, a także z myślą o środowisku naturalnym i ograniczeniu konieczności podróży, rekomendujemy udział w seminarium przede wszystkim osobom z Trójmiasta i najbliższych okolic.
Kolejne Zielone Seminarium planujemy zorganizować we wrześniu 2025 r. w innej części regionu pomorskiego, aby ułatwić udział osobom z miejscowości bardziej oddalonych od Gdańska. Wówczas przewidujemy również możliwość pokrycia kosztów dojazdu.
Dlaczego warto wziąć udział?
Zmiany klimatu dotyczą nas wszystkich. Wielu z nas chce działać, ale nie wie jak zacząć. Podczas Zielonego Seminarium pokażemy konkretne kroki i pomysły, które można wdrożyć od razu – w miejscu pracy i w społeczności lokalnej.
Program szkolenia:
Dzień 1: Zielona Instytucja
Co to jest zrównoważony rozwój?
Jak instytucje kultury wpływają na środowisko?
Jak ograniczać emisje i dbać o pracowników?
Jak współpracować z innymi i promować zmiany?
Dzień 2: Zielona Oferta Programowa
Jak organizować wydarzenia ekologiczne?
Jak mówić o ekologii w ciekawy sposób?
Co to jest cyfrowy ślad węglowy?
Skąd zdobywać fundusze na działania proekologiczne?
Czas na wymianę doświadczeń i inspiracji z innymi.
🎤 Kto poprowadzi seminarium?
Joanna Tabaka – ekoedukatorka w zakresie ograniczania negatywnego wpływu instytucji i działań kulturalnych na środowisko oraz wzmacniania działań ekoedukacyjnych dla kadry i publiczności kultury. Przeprowadziła ponad 250 warsztatów i spotkań dla lokalnych domów kultury, bibliotek, teatrów i muzeów w całej Polsce. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016 i 2020). Autorka publikacji o ekologizacji instytucji kultury pt. „Zielona Instytucja Kultury. O stawaniu się miejscem kultury przyjaznym naturze”. W ostatnim czasie swoją wiedzą i doświadczeniem wspierała ponad 20 beneficjentów Krajowego Planu Odbudowy (KPO)
Więcej o prowadzącej
Jak się zapisać?
Wypełnij formularz zgłoszeniowy
REGULAMIN (Link)
Zielone Seminarium jest częścią projektu
„Lider_ka zielonej kultury: Animatorzy i edukatorzy w tworzeniu zrównoważonej kultury”, dofinansowanego z programu Edukacja Kulturalna Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej o projekcie