grafika zapraszająca na wydarzenie
11.07.2025 - 10.09.2025

30 lat Centrum św. Jana. Kościół św. Jana w „dobrych rękach”. Jak Nadbałtyckie Centrum Kultury przez 30 lat podniosło z ruin gotycki zabytek

Termin: 11.07 - 12.07.2025 godz. 10.00 - 18.00 
Wernisaż:  11 lipca 2025 godz. 18.00 
NCK-Centrum św. Jana, Gdańsk, ul. Świętojańska 50 
 

Czy 30 lat to dużo?
To zależy, z czyjej perspektywy patrzymy. Dla człowieka – to niemało, niemal jedna trzecia życia. Ale z punktu widzenia historii – to zaledwie chwila. Dla kościoła św. Jana w Gdańsku, którego dzieje sięgają ponad 660 lat, trzy dekady to tylko ziarenko piasku w klepsydrze czasu. A jednak właśnie te ostatnie 30 lat stały się jednym z najważniejszych rozdziałów w jego powojennej historii.

Świadek zniszczenia
Świątynia, wznosząca się dumnie w północnej części Głównego Miasta, przez pół wieku po wojnie była niemym świadkiem ogromu zniszczeń i tragedii, jakie niesie ze sobą wojna. Zdewastowany kościół, pozbawiony dachu, z wypalonym wnętrzem, przez lata pozostawał symbolem straty i zapomnienia.

Z ruin do życia - początek nowego rozdziału
Punktem zwrotnym stał się rok 1995. To wtedy opiekę nad obiektem przejęło Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, rozpoczynając długofalowy proces ratowania i rewitalizacji gotyckiej świątyni. Przez trzy dekady, dzięki zaangażowaniu wielu ludzi – architektów, konserwatorów, budowniczych, a także decydentów, którzy wspierali projekt finansowo – kościół św. Jana niczym feniks z popiołów odzyskał swoje dawne piękno. Co więcej, zgodnie z wolą właściciela, zyskał nową funkcję: stał się wyjątkową przestrzenią koncertową i wystawienniczą, otwartą na kulturę i dialog.

Trzy dekady pracy i pasji
Dziś kościół św. Jana znów tętni życiem. Gości mieszkańców Gdańska, artystów z całego świata i turystów, którzy pragną nie tylko podziwiać architekturę, ale także doświadczyć niezwykłej atmosfery tego miejsca. To żywy dowód na to, że nawet po największym upadku możliwe jest odrodzenie – jeśli towarzyszy mu wizja, determinacja i współpraca.

Autorzy wystawy 

Koncepcja wystawy i opracowanie merytoryczne – Iwona Berent, NCK
Współpraca organizacyjna – Agnieszka Drygiel, NCK
Koncepcja i aranżacja wystawy  - Katarzyna Zawistowska
Opracowanie graficzne – Anna Gawron
Montaż wystawy – Bartosz Cybowski
Promocja wystawy – Monika Czajkowska-Kostka, Marta Korga -Bistram

 

 

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.