21.05.2013 - 21.05.2013

Spotkanie z prof. Ireneuszem Krzemińskim

Spotkanie z prof. Ireneuszem Krzemińskim

Kolejne spotkanie Latającego Uniwersytetu Europejskiego Centrum Solidarności. Zaproszenie do rozmowy przyjął prof. Ireneusz Krzemiński, socjolog, publicysta, autor i redaktor wielu książek, w tym najnowszej publikacji ECS Solidarność. Niespełniony projekt polskiej demokracji.

Zarówno w naukowej, socjologicznej, politologicznej i historycznej refleksji, jak i w odczuciu codziennym doświadczenie „pierwszej Solidarności” traktuje się jako wydarzenie czy nawet proces, który jeśli nawet przyniósł niezwykły owoc w postaci odzyskania wolności przez obywateli i społeczeństwo w 1989 roku, to zarazem niespodziewanie się rozpłynął w nowej rzeczywistości. […] Co się stało z tymi wzorami zachowań społecznych i rozpowszechnionymi postawami, nade wszystko mającymi wymiar obywatelski, wspólnotowy i polityczny? Gdzie się podziała podstawowa, jak można sądzić, idea Solidarności, że prawo człowieka do aktywnej troski o swój i swych najbliższych los zakłada zarazem prawo i obowiązek pamiętania o innych i o wspólnym losie, który ma przecież wielki wpływ na osobiste sukcesy i niepowodzenia? Co się stało z ruchem aktywnych, rozwijających dziesiątki inicjatyw obywateli, gdy znikł nękający ich wróg? [ze wstępu]

O tęsknocie za solidarnością z prof. Ireneuszem Krzemińskim rozmawiać będzie Jacek Kołtan, kierownik Wydziału Myśli Społecznej ECS. Partnerem debaty jest Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Ireneusz Krzemiński
- socjolog i publicysta. Badacz Solidarności, stereotypów narodowych i antysemityzmu oraz zagadnień przemian ustrojowych i obyczajowych. Doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Pracowni Teorii Zmiany Społecznej w Instytucie Socjologii UW. Obecnie od wielu lat profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i Polskiego Towarzystwa Studiów Politycznych, członek zarządu Polskiego PEN-Clubu. Członek Rady ECS.