Bałtyk Movie. Pokaz filmu "John Wick"
21.05.2024

Bałtyk Movie. „Chleb i sól" | pokaz filmu

Film: Chleb i sól, reż. Damian Kocur (1 h 40')
Termin: 21 maja, godz. 19.00
Koordynatorzy: Joanna Borowik, Bartosz Filip
Bilety: 15 zł do kupienia na portalu INTERTICKET i w Centrum św. Jana na 30 minut przed seansem; sprzedaż na miejscu zamykana jest 15 minut od rozpoczęcia seansu lub po wyczerpaniu puli biletów;
Miejsce: Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

TEJ WIOSNY W GOTYCKIM KOŚCIELE, KTÓRY STAŁ SIĘ CENTRUM KULTURY TWÓRCY KINA LETNIEGO i FESTIWALU FILMÓW JEDNOMINUTOWYCH DOSTARCZĄ ROZRYWKĘ JAKIEJ NIE ZNALIŚCIE

Nadbałtyckie Centrum Kultury przedstawia:
BAŁTYK MOVIE 2024

U nas możesz spodziewać się niespodziewanego. Drzwi otworzy niezawodny Keanu Reeves, odpoczynek znajdziecie w estońskiej saunie, a pożegnamy was chlebem i solą.

Rozgośćcie się w najbardziej spektakularnej sali kinowej Trójmiasta, skąd wyruszymy
w rejs przez nieoczywiste akweny nadbałtyckiej kinematografii.

Przed pokazem odbędzie się 15 minutowa prelekcja.

Opis filmu

Ostatnie lato młodości, wolności i beztroski w rytmie hip-hopu i cieniu zbliżającej się dorosłości. Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami pełnometrażowy debiut Damiana Kocura został doceniony na m.in. na festiwalach w Wenecji i Gdyni.

Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.

W jednej z głównych ról wystąpił Tymoteusz Bies – utalentowany uczestnik Konkursu Chopinowskiego i wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a partnerują mu m.in. znani z hip-hopowej sceny Bartosz Intruz Olewiński i Wojciech TPS Walkiewicz. 

Prelekcje poprowadzi Paweł Biliński.

Paweł Biliński:
Adiunkt Zakładu Filmu i Mediów na Uniwersytecie Gdańskim, zastępca Dyrektora w Centrum Filmowym UG im. Andrzeja Wajdy. W latach 2012-2019 zajmował się edukacją filmową w Klubie Żak. Autor książki Kinematograf o sobie. Autotematyzm w polskim filmie fabularnym (2021), współredagował książki Orson Welles. Twórczość – recepcja – dziedzictwo (2016). Jest stałym współpracownikiem magazynu „Ekrany",
publikował między innymi na łamach „Kwartalnika Filmowego", „Studiów Filmoznawczych", „Panoptikum", portalu edukacjafilmowa.pl oraz w tomach zbiorowych.

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.