„Sztuka na receptę w Regionie Morza Bałtyckiego”

Projekt „Sztuka na receptę w Regionie Morza Bałtyckiego” jest już w fazie podsumowań działań pilotażowych zrealizowanych przez partnerów projektu ze Szczecina, Bremen, Saldus, Cesis, Norrboten oraz Odense. Podsumowanie powoli usprawnić Program Sztuki na receptę przed nadchodzącą drugą rundę warsztatów.

Partnerzy projektu na spotkaniu zorganizowanym w dniach 13-14 lutego 2024, w mroźnym o tej porze roku Fińskim Turku, zaprezentowali swoje doświadczenia ze zorganizowanych na w 6 krajach Regionu Morza Bałtyckiego warsztatów. Pomimo wspólnej metodologii działań partnerzy zaproponowali bardzo zróżnicowaną ofertę dla swoich beneficjentów. Wspólnym celem była poprawa kondycji psychicznej mieszkańców z regionów położonych w obszarze Morza Bałtyckiego.

Pierwsza faza pilotażowa w Województwie Zachodniopomorskim rozpoczęła się w listopadzie 2023 roku. Warsztaty "Musicalowy zawrót głowy" zostały zrealizowane w formie wielopłaszczyznowych zajęć musicalowych (wokal, aktorstwo, taniec, sztuka makijażu, zajęcia plastyczne, edukacja teatralna) dla młodzieży w wieku od 15 do 19 lat, mieszkającej w Gryfinie.

Po udanym starcie Województwo Zachodniopomorskie dostrzega ogromny potencjał dalszego rozwoju współpracy między sektorem zdrowia i kultury. Swoje doświadczania Pomorze Zachodnie chce również przekazać Województwu Pomorskiemu, na kolejnym etapie realizacji projektu, które od początku wyraziło zainteresowanie tematem projektu.

Ważnym wnioskiem ze spotkania w Turku, który wybrzmiał, co prawda z różnym natężeniu, ale we wszystkich przedstawianych prezentacjach, była potrzeba poprawy komunikacji pomiędzy organizatorami warsztatów, interesariuszami i uczestnikami. W świecie, który na pierwszy rzut oka jest przesycony informacją, łatwo zagubić przekaz projektu, którym jest poprawa życia mieszkańców Regionu Morza Bałtyckiego.

Więcej informacji: https://interreg-baltic.eu/project/arts-on-prescription/

Koordynatorka: Kasia Szewciów / +48 (58) 326 10 12