POCZUJ STOCZNIĘ/SENSE THE SHIPYARD

Artystyczne odkrywanie dziedzictwa Stoczni Gdańskiej

Projekt "POCZUJ STOCZNIĘ/SENSE THE SHIPYARD" to wyjątkowe wydarzenie artystyczne, które przenosi uczestników w głąb przestrzeni dawnej Stoczni Gdańskiej. Poprzez interaktywną wystawę, performatywne spacery kuratorskie oraz działania animacyjno-edukacyjne, projekt ma na celu ponowne odkrycie więzi z tym symbolicznym miejscem.

 

Projekt "POCZUJ STOCZNIĘ/SENSE THE SHIPYARD" to artystyczne "work in progress", który koncentruje się na przestrzeni dawnej Stoczni Gdańskiej. W obliczu postępującej transformacji i prywatyzacji terenów projekt stawia sobie za cel odbudowę więzi z tym miejscem, które jest świadkiem historii i narodzin Solidarności.

Inspiracją dla projektu jest dziedzictwo Stoczni Gdańskiej, wspomnienia i marzenia mieszkańców Gdańska zebrane podczas międzynarodowego projektu "Memory of Water" w gdańskiej odsłonie pn. "City Lab: Stocznia od Nowa".

 

Performatywne spacery kuratorskie

Centralnym punktem projektu są dwa performatywne spacery kuratorskie: dzienny i nocny. Uczestnicy, podążając za przewodnikami (z Polski i Danii), będą mieli okazję odkrywać Stocznię Gdańską poprzez zmysły, rejestrując swoje wrażenia i dzieląc się nimi na interaktywnej mapie mentalnej.

Kulminacją projektu będzie interaktywna wystawa w Nadbałtyckim Centrum Kultuey w Gdańsku (Ratusz Staromiejski), która zaprezentuje zebrane wrażenia uczestników, działania performatywne i kompozycje dźwiękowe inspirowane przestrzenią Stoczni. Wystawa będzie również miejscem dyskusji z udziałem uczestników, artystów oraz przedstawiciela partnera projektu — Københavns Internationale Teater z Danii.

 

Europejski wymiar projektu

Projekt "POCZUJ STOCZNIĘ/SENSE THE SHIPYARD" wpisuje się w kontekst polsko-duńskiej Prezydencji w Radzie UE w 2025 roku. Zbieżność wyzwań związanych z transformacją nabrzeży oraz wartość solidarności nadają projektowi szczególny europejski wymiar.

Projekt jest realizowany we współpracy z Københavns Internationale Teater, który wnosi do projektu swoje doświadczenie w działaniach artystycznych i animacyjnych w przestrzeniach miejskich.

Cele projektu

  • Integracja lokalnej społeczności i aktywizacja odbiorców w przestrzeniach wspólnych;
  • Promowanie wartości europejskich, takich jak solidarność i równość;
  • Zwiększanie mobilności europejskich twórców i angażowanie młodych artystów;
  • Rozwój kompetencji twórczych uczestników projektu.

Lokalizacja i zasięg projektu

Działania projektowe będą realizowane na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej oraz w siedzibie NCK — Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Projekt jest skierowany do lokalnej społeczności Gdańska, ale dzięki publikacjom online dotrze do szerokiej publiczności w Polsce i za granicą.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE

zestaw logotypów MKiDN, NCK, Prezydencja Polski w UE