grafika festiwalu "zbliżenia"
16.09.2022

10. edycja | Festiwal Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA

Termin: 16.09.2022, godz. 18.00

Wstęp: bezpłatny, obowiązuje kolejność wejść

Miejsce: NCK - Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk

Udogodnienia: pętla indukcyjna

 

Życie to temat przewodni tegorocznej, jubileuszowej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA. Chcemy  okazać, powiedzieć, przypomnieć, zagrać w tym temacie w różnych aspektach: tradycji, teraźniejszości i przyszłości. W dniach 14-18 września zapraszamy do wspólnego świętowania X edycji.

Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego oraz American Jewish Joint Distribution Committee.

 

PROGRAM

18:00 | Der Hemszech – koncert Marii Ka z zespołem

19:30 | Ownt lid. Wieczorna pieśń – koncert Urszuli Makosz z zespołem

21:10 | Dr Balkan – koncert zespołu Klezmafour

 

Dr Balkan – projekt koncertowy bezprecedensowej grupy Klezmafour, który do bałkańskiej klezmerki podchodzi w jeszcze bardziej wyjątkowy sposób. Dr Balkan, oprócz tytułowego, przebojowego utworu, zaskakuje na kilka sposobów. Do gry wszedł drugi wokalista, który więcej nawet niż hypeman w rapie, bierze czynny udział w utworach, ba! Ma nawet swój autorski! Nowe kompozycje to poszukiwanie jeszcze dziewiczych odmian muzyki klezmerskiej, jak chociażby klezmer trap (sic!). Oprócz elektronicznych nowości Klezmafour powraca do korzeni i prezentuje  kompozycje bardziej klasyczne, bez elektroniki – ale nie można dać się zwieść – kipiąca energia to znak rozpoznawczy zespołu! Klezmafour, rozpięty pomiędzy Lublinem, Białymstokiem i Warszawą – właśnie z klezmerskiej tradycji tych regionów czerpie swoje inspiracje. Podchodzi do nich jednak w sposób nowatorski, z rockową energią i bałkańskim szaleństwem. Zespół składający się z klasycznie wykształconych muzyków jest laureatem dwóch nagród niezwykle prestiżowego International Jewish Music Festival 2010 w Amsterdamie. Wygrana zaowocowała świetnie przyjętą trasą koncertową po USA i Kanadzie, gdzie występowali przed kilkutysięczną publicznością u boku takich sław, jak Balkan Beat Box, jak również licznymi festiwalami za granicą. Ma na swoim koncie świetnie przyjęte występy na tak ważnych festiwalach, jak Heineken Open’er, Przystanek Woodstock, Ethnoport Poznań, Lviv Klezmer Fest (Ukraina), Leeds Jewish Festival (Wielka Brytania), Intercultural Days, Stambuł (Turcja). Oprócz dużych festiwali zespół doskonale sprawdza się na koncertach w filharmoniach (Filharmonia Narodowa, Sinfonia Baltica, Opera i Filharmonia Podlaska, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Filharmonia Łódzka). Zespół: Andrzej Czapliński (skrzypce, wokal), Mateusz Chmiel (klarnet), Rafał Grząka (akordeon), Gabriel Tomczuk (kontrabas, moog), Kamil Siciak (perkusja), Piotr Maślanka (melodika, produkcja).

 

Urszula Makosz wraz z zespołem zaprasza na koncert tradycyjnych i autorskich pieśni w j. jidysz, ladino i hebrajskim. Repertuar zawiera pieśni o zróżnicowanej tematyce i nastroju, w trzech żydowskich językach; tradycyjne i autorskie piosenki w j. jidysz, pieśni w j. hebrajskim oraz utwory w j. ladino, charakterystyczne dla kultury muzycznej Żydów sefardyjskich, w których słychać wpływ muzyki hiszpańskiej, arabskiej i bałkańskiej. Ownt lid. Wieczorna pieśń łączy żywiołowe i ekspresyjne brzmienia z nastrojowymi, melancholijnymi dźwiękami piosenek śpiewanych i tworzonych w polskich „sztetlach”, m.in. przez Mordechaja Gebirtiga i innych twórców ludowych. Zespół: Urszula Makosz (śpiew), Paweł Pierzchała (fortepian), Michał Półtorak (skrzypce, mandolina), Oleg Dyyak (akordeon, klarnet, instrumenty perkusyjne), Michael Jones (skrzypce, altówka, djembe)

 

Der Hemszech דער המשך (pl. kontynuacja) to zaśpiewany i napisany w całości w j. jidysz koncert dedykowany niewidocznym kobiecym biografiom i kobiecej historii rodowej. Ta muzyczna kompozycja składa się z 5 zaadaptowanych do kobiecej perspektywy pieśni żydowskich, oraz 5 utworów napisanych współcześnie. Punktem wyjścia dźwiękowej opowieści jest warstwa tekstowa istniejących piosenek jidysz, w której przedstawione są losy bohaterek uwikłanych w uniwersalne, ale i charakterystyczne dla jidyszowych utworów wątki, m.in. wolności i separacji od nadopiekuńczej matki, uwodzenia i biedy.
Podczas koncertu opisane w piosenkach fragmenty z życia bohaterek znajdują swoją kontynuację w napisanych współcześnie przez Marię Ka utworach. Ich słowa są rozwinięciem rozpoczętych w znanych utworach biografii, uwzględniającym wybrane momenty biegu życia kobiety. Tak utworzona ciągłość linii życia wypełniona zostaje dźwiękami z pogranicza muzyki elektronicznej, etnicznej, awangardy i alternatywy.
Bardziej uniwersalnie, Der Hemszech, to manifest widoczności, istnienia i udziału kobiet w przestrzeni publicznej. To wołanie o ostateczną równość, odzyskanie odebranych praw, upadek podwójnych standardów oraz wyrównanie istniejących dysproporcji. Koncert będzie stanowić premierę płyty, wydanej przez artystkę we współpracy z nowojorskim wydawnictwem Borscht Beat. Zespół: Maria Ka (wokal, klawisze, elektronika), Agnieszka Waśniewska (obój), Konrad Ciesielski (perkusja)