Termin: 28 listopada 2023, godz. 18.00
Bilety: wstęp bezpłatny;
Miejsce wydarzenia: NCK - Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50
Udogodnienia: pętla indukcyjna
Playlista
IX wykład w ramach nowego cyklu wykładów popularnonaukowych przygotowanych przez Dział Opieki nad Zabytkami NCK pn. „Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką.”
Wykłady cykliczne w każdy ostatni wtorek miesiąca (z wyłączeniem VII i VIII).
Tytuł intrygujący …? podszewka to ważna, ale niewidoczna część garderoby, podobnie rzecz się ma z odbiorem dzieł sztuki, które podziwiamy w muzeach, kościołach. Jednak żeby mogły zawisnąć na wystawie to szczególnie te zabytkowe obiekty muszą być poddane pracom konserwatorskim. Konserwatorska podszewka to nic innego jak warsztat konserwatora zabytków. Na czym polega i jak wygląda praca konserwatorów zanim zobaczymy dzieło sztuki na wystawie, poznamy na przykładzie świętojańskiego epitafium Adelgundy Zappio.
Prelegentka: Aleksandra Sobczyk – konserwatorka zabytków, za swoją pracę nagrodzona m.in. nagrodą im. prof. Jerzego Stankiewicza, od 2015 do 2022 pracowała nad przywróceniem barokowej polichromii w kościele w Krzywym Kole na Żuławach, konserwowała również świętojańskie epitafia A. Zappio i W. Fabriciusa, obecnie pracuje w Muzeum Miasta w Gdyni.
Koordynatorka: Iwona Berent, Kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK
W 2020 r, zakończyła odbudowa i adaptacja kościoła św. Jana w Gdańsku na centrum kultury. To wyjątkowy obiekt, który nieczynny przez wiele dziesięcioleci – do lat 90. - obecnie znów jest dostępny dla artystów, turystów i mieszkańców Gdańska. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z zachowanym dziedzictwem kulturowym tego wyjątkowego miejsca poprzez różne dziedziny nauki : historię, historię sztuki, architekturę, konserwację zabytków czy filologię klasyczną, czasami w sposób nieoczywisty i zaskakujący …. Odkryjemy ciekawostki i detale, które nie są powszechnie znane, a zbadane i znane wąskiemu kręgowi specjalistów, którzy podzielą się z nami swoją wiedzą.