Termin: 20 lutego, godz. 16.30
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, pI. Solidarności 1, 80-863 Gdańsk
SOLIDARNI Z UKRAINĄ
10 rocznica napaści Rosji na Ukrainę i 2 rocznica pełnoskalowej wojny
20–26/02/2024
Gdańsk
Mija 10 lat od napaści Rosji na Ukrainę oraz dwa lata od pełnowymiarowej wojny. W rocznicę agresji chcemy razem zademonstrować solidarność wobec Ukrainy, wyrazić nadzieję na pokój i podjąć rozmowę o przyszłości. Jakie wyzwania stoją dziś i jutro przed Europą i światem? – zapraszamy do debaty.
Atak Rosji Putina na Ukrainę nad ranem 24 lutego 2022 roku dowiódł, że obywatelskie rewolucje lat 1989–1991 jeszcze nie osiągnęły swojego ostatecznego celu: budowy pokojowego europejskiego ładu opartego na współpracy demokratycznych, niepodległych narodów w całej Europie Środkowej i Wschodniej. Wojna w Ukrainie skupiła uwagę zachodniej opinii publicznej na losie Europy Wschodniej. Większość Europejczyków zaczyna rozumieć, iż na wschodzie kontynentu rozstrzyga się także przyszłość wspólnoty demokratycznej.
Program obchodów uwzględnia trzy daty, istotne w kontekście trwającej od dekady wojny:
20/02/2014 – oficjalny początek specoperacji rosyjskiej, jeszcze w trakcie Euromajdanu w Kijowie, przed ucieczką prezydenta Wiktora Janukowycza
26/02/2014 – dzień krymskiego oporu wobec rosyjskiej okupacji Krymu
24/02/2022 – pełnowymiarowa agresja Rosji wobec Ukrainy, początek pełnoskalowej wojny w Europie.
20/02/2024 wtorek
16.30
Alfabet Gdańska | wernisaż wystawy
/ ECS, ogród zimowy
/ wstęp wolny
Sześć płócien, na których ożyły litery układające się w harmonię słowa GDAŃSK, to efekt twórczej pasji dzieci i młodzieży. Młodzi artyści to Polki i Polacy oraz Ukrainki i Ukraińcy, nowi mieszkańcy Gdańska.
Od października do grudnia 2023 roku, młode artystki i młodzi artyści realizowali wspólnie w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku projekt „Alfabet Gdańska”. Dziesięć spotkań, warsztaty, rozmowy z uznanymi artystami oraz spacery z przewodnikiem po najważniejszych miejscach w Gdańsku, pozwoliły uczestniczkom i uczestnikom projektu wniknąć w historię, literaturę, sztukę i architekturę miasta.
Projekt stał się fundamentem do budowania dialogów międzykulturowych oraz wzmacniania więzi pomiędzy uczestniczkami i uczestnikami z Polski i Ukrainy. To była nie tylko malarska podróż po literach, ale także symboliczna podróż ku zrozumieniu, współpracy i wzajemnej inspiracji.
organizatorzy | Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Fundacja RC, Biblioteka Ukraińska w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności
wsparcie | Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF)
wystawa czynna | 20 lutego – 5 marca 2024