grafika zapraszająca na wydarzenie
28.05.2024

Dzień Działających w Kulturze – święto kultury pomorskiej

Termin: 28 maja, godz. 11.00 - 20.00 
Wstęp: wolny; obowiązują zapisy evenea.pl [klik]
Udogodnienia: pętla indukcyjna; wydarzenia na scenie będą tłumaczone na PJM; w przypadku potrzeby skorzystania z tłumacza PJM podczas warsztatów należy zgłosić to poprzez mail: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10
Miejsce: NCK – Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

Oko cyklonu pomorskiej kultury – animatorzy i świetliczanki, koordynatorzy i dyrektorki, edukatorzy i producentki – to jednocześnie ludzie ukryci za kulisami. Ci, którzy dbają o rozwój i dobrostan lokalnych społeczności, ale sami pozostają niewidoczni, a ich problemy niesłyszalne. Czas to zmienić! 28 maja zapraszamy do Gdańska na wspólne świętowanie Dnia Działających w Kulturze. Specjalnie dla was – osób, które kreują, organizują i zarządzają w świecie pomorskiej kultury – przygotowaliśmy program łączący odpoczynek z możliwością rozwoju, spotkania i rozmowy. 

28 maja 2024, z inicjatywy Nadbałtyckiego Centrum Kultury i Samorządu Województwa Pomorskiego, pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego, zainaugurujemy coroczne wspólne świętowanie pracy osób działających w pomorskiej kulturze. Będzie to pierwsze środowiskowe spotkanie pracowników i pracowniczek sektora kultury naszego regionu. Zapraszamy na nie osoby działające w ramach instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz wolnych strzelców.

PROGRAM DO POBRANIA [klik]

Podczas pierwszej edycji pomorskiego Dnia Działających w Kulturze przyjrzymy się pracy z nadmiarem widzianym z perspektywy naszego sektora. Nadmiar, za współczesnymi teoretykami, definiujemy jako konsekwencję podążania za nieustającym wzrostem. Stan, w którym mierzymy się z nadprodukcją rzeczy, usług, bodźców czy pracą ponad siły. Pragniemy wspólnie poszukać alternatywnych dróg rozwoju współczesnej kultury – naszą inspiracją będą m.in. idee zarządzania humanistycznego, samoorganizacji i współpracy, które mogą stać się odpowiedzią na bolączki sektora. Zaadresujemy również takie tematy jak prowadzona w poszanowaniu dla ludzi i natury praca liderska z zespołem czy postulat równowagi przy realizacji działań kulturalnych.

Spotkanie w niezwykłej przestrzeni Centrum św. Jana będzie okazją do dzielenia się doświadczeniami i budowania silniejszej społeczności. W programie znajdziecie m.in. wystąpienia dotykające współczesnych problemów sektora kultury, rozmowy o inspirujących praktykach i działaniach, warsztaty pomagające zregenerować siły oraz część poświęconą integracji uczestników i uczestniczek.

W dyskusję o wyzwaniach ekologicznych i ekonomicznych włączy nas Zuzanna Kowalczyk, redaktorka „Pisma. Magazynu opinii”. O wyzwaniach stojących przed liderami kultury opowie Urszula Lewartowicz z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Głos zabiorą osoby działające w kulturze w województwie pomorskim, m.in. Damian Domański, dyrektor Biblioteki – Ośrodka Kultury w Morzeszczynie czy Patrycja Blindow, współtwórczyni Kina Żeglarz w Jastarni. Posłuchamy również przedstawicieli Zielonych Instytucji Trójmiasta i Pomorza, oddolnej sieci upowszechniającej wiedzę o praktykach ekologicznych. 

Wśród warsztatów znajdziecie m.in. te z nic nierobienia, a wśród dodatkowych atrakcji np. zwiedzanie zakamarków Centrum św. Jana czy spacer po Starym Mieście Szlakiem RadUNII Kultury.

Zwieńczeniem dnia będzie świętowanie przy wspólnym stole rozstawionym w Zaułku Zappio – na tę część zapraszamy wszystkie osoby działające w kulturze! Jeśli nie zdążysz na wcześniejszą część DDwK – bo pracujesz w kulturze… – bez skrępowania wpadnij do nas w drugiej części dnia do zaułka, gdzie czekać będą poczęstunek, dobra muzyka oraz przyjaciele i znajomi ze świata kultury.

Program DDwK powstał w ramach działalności Pracowni Kultury – utworzonej w czerwcu 2023 roku sekcji Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Przemierzając zakątki regionu i przeprowadzając programy szkoleniowe, Pracownia bada potrzeby sektora kultury w województwie pomorskim i wspiera jego pracowników i pracowniczki.

Mamy nadzieję, że Dzień Działających w Kulturze na stałe wejdzie do kalendarza osób zajmujących się animacją, edukacją i zarządzaniem w województwie pomorskim. Tym bardziej, że w przyszłym roku wydarzenie wzbogaci ważny element.

Pomorska nagroda dla  liderek i liderów kultury - Nagroda Teodory

Z inicjatywy Samorządu Województwa Pomorskiego powołana została Nagroda Teodory, czyli wyróżnienie przyznawane liderkom i liderom pomorskiej kultury. Podczas DDwK oficjalnie ogłosimy nabór zgłoszeń do pierwszej edycji nagrody.

Patronką wyróżnienia została Teodora Gulgowska (1860-1951), malarka, lokalna liderka i aktywistka pracująca na rzecz społeczności Wdzydz. Nawet dziś charakter jej działalności wydaje się być szalenie aktualny. Doceniając estetyczną i kulturową wartość lokalnego rzemiosła, szczególnie haftu, Gulgowska potrafiła wykorzystać go jako oręże w walce o lepsze życie i status ekonomiczny współmieszkańców. Dbałość o lokalną tradycję zaowocowała również założonym wraz z mężem skansen we Wdzydzach. Chcemy nagradzać osoby, dla których postawa Teodory jest bliska – osoby które rozumieją, że kultura ważna jest w dwójnasób: jako wartość budująca tożsamość, ale też narzędzie zmiany społecznej.

Laureatów Nagrody Teodory za rok 2024 poznamy podczas kolejnego Dnia Działających w Kulturze – w 2025 roku.

🔶 Szczegółowy program DDwK: 

◾10.00-11.00 RELAKS I RELACJE. Kawa powitalna i rejestracja gości

◾11.00-11.30 OTWARCIE Dnia Działających w Kulturze

Powitanie z udziałem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka

Dlaczego Teodora? dr Katarzyna Kulikowska (Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach)

◾11.30-12.10 GŁOSY. Wobec nadmiaru

Kultura umiaru w czasach nadmiaru: Zuzanna Kowalczyk (Magazyn „Pismo”)

Jaki lider na dzisiejsze czasy? Między kulturą nadmiaru a niedoborem empatii: dr Urszula Lewartowicz (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)

◾12.20-14.00 DWUGŁOSY. Lokalne działania w odpowiedzi na duże wyzwania

Jak robić niezależną kulturę na końcu świata? Rozmowa z udziałem Patrycji Blindow (Kino Żeglarz w Jastarni) oraz Anny Rogowskiej i Jakuba Janoszka (Stowarzyszenie Fisherman Angles w Kątach Rybackich)

Jak kultura może stać się rzeczniczką natury? Rozmowa z udziałem Marty Szadowiak i Bartosza Riefa (Zielone Instytucje Kultury Trójmiasta i Pomorza) oraz Ewy Orzechowskiej (Grupa Brzozaki). Prowadzenie: Zuzanna Kowalczyk (Magazyn „Pismo”)

Jaka jest rola lidera kultury wobec współczesnych wyzwań? Rozmowa z udziałem Damiana Domańskiego (Biblioteka-Ośrodek Kultury w Morzeszczynie) i Anety Majak (Milanowskie Centrum Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Milanówku). Prowadzenie: Urszula Lewartowicz (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)

◾13.20-14.00 WIELOGŁOS. Czym jest umiar w kulturze? Debata podsumowująca z udziałem wszystkich rozmówców i rozmówczyń

◾14.00-15.00 RELAKS I RELACJE. Lunch

◾15.00-17.00 WARSZTATY (obowiązują zapisy)

🔷 Warsztaty z nicnierobienia z Agatą Pyzowską

ZAPISY ➡️ https://evenea.pl/pl/wydarzenie/DDwKnicnierobienie

🔷 Zielona zmiana w instytucji kultury z Martą Szadowiak i Bartoszem Riefem (Zielone Instytucje Trójmiasta i Pomorza)

ZAPISY ➡️ https://evenea.pl/pl/wydarzenie/DDwKzielonezmiany

🔷 Jak stworzyć sieć liderską i wzmacniać się w grupach zawodowych z Damianem Domańskim (Biblioteka - Ośrodek Kultury w Morzeszczynie)

ZAPISY ➡️ https://app.evenea.pl/event/ddwksiecliderska/

🔷„Kulturalne pytania”. Karty do zarządzania zespołem z Anetą Majak (Milanowskie Centrum Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Milanówku)

ZAPISY ➡️  https://app.evenea.pl/event/ddwkkartyzarzadzenia/

 

◾ZAJĘCIA I AKTYWNOŚCI (nie obowiązują zapisy)

🟢 15.00 Projekcja filmu „Obrówka” i rozmowa z twórcami Ewą Orzechowską i Adamem Ptaszyńskim (Grupa Brzozaki)

🟢 15.30 Spacer spacer po Starym Mieście Szlakiem RadUNII Kultury: Ewa Jasińska (Nadbałtyckie Centrum Kultury)

🟢15.30, 18.00 Oprowadzanie po wystawie Kreatorzy: tkanina z Pomorza z pokazem tkania: Agnieszka Domańska (Nadbałtyckie Centrum Kultury)

🟢18.00 Jak zamienić kościół w centrum kultury? Oprowadzanie po Centrum św. Jana: Iwona Berent (Nadbałtyckie Centrum Kultury)

 

◾17.00-20.00 RELAKS I RELACJE w Zaułku Zachariasza Zappio. Uczta przy wspólnym stole i muzyka. Na winylach zagra Konstanty Kostka

 

Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku 

Tłumacze PJM: Marta Jaroń, Łukasz Lenczewski, Stowarzyszenie Okno na Świat

Koordynatorki, kuratorki i producentki wydarzenia: Alicja Jelińska, Katarzyna Huńko 

Współpraca merytoryczna: Renata Malcer-Dymarska, Renata Wierzchołowska, Bartosz Filip, Cezary Obracht-Prondzyński, Krystyna Wróblewska, Radosław Jachimowicz

Prowadząca wydarzenie: Agata Dutkowska

Obsługa techniczna: Jerzy Szumczyk, Paweł Mirakowski, Jacek Rezner

Promocja i komunikacja: Monika Czajkowska-Kostka, Marta Korga-Bistram, Joanna Borowik

Redakcja i opracowanie tekstów: Ola Halicka

Identyfikacja wizualna: Jacek Wielebski

Patronaty medialne: Trojmiasto.pl, Pomorskie.eu. 

 

 

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.