Osoba z kredką wychyla zza niebieskiej powierzchni i wskazuje na napis Opowiedz mi swoje miasto. 19. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów
11.10.2024 - 11.12.2024

19. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

19. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

11 października – 8 grudnia 2024

„Opowiedz mi swoje miasto”

Wszystko zaczęło się w 2021 roku od zaproszenia Nadbałtyckiego Centrum Kultury przez litewskiego partnera VAIKŲ ŽEMĖ do współtworzenia wystawy prac artystów z 4 krajów bałtyckich: Estonii, Litwy, Łotwy i Polski. 

Rok później międzynarodowy zespół ilustratorów i kuratorów pod wodzą Justinasa Vancevičiusa rozpoczął pracę nad projektem.


Bohaterem naszych dyskusji i wizji stało się MIASTO. Miasto, które jest nie tylko wspólną przestrzenią, jednym organizmem, w ramach którego mijają się, spotykają i – nie zdając sobie nawet z tego sprawy – współpracują najróżniejsze ludzkie charaktery, osobowości, zawody, zainteresowania. Każde miasto składa się z domów, ulic, parków i szeregu instytucji, które pozwalają mu istnieć i funkcjonować. Mówiąc i myśląc o miejskiej przestrzeni, interpretujemy ją przez doświadczenia, ulubione miejsca, charakterystyczne punkty, a nawet nasze życzenia i wyobraźnię. Miasto może być historyczne, osadzone w teraźniejszości, albo być miastem przyszłości. Miasto może być zbudowane z cegły, metalu lub szkła; może być zielone, szare, nostalgiczne lub pełne świateł.

W tym roku wystawa dotarła do Gdańska.

A wraz z nią kilkoro z jej twórców, którzy zaproszą nas do spotkań i wspólnych warsztatów.


Ta sama wystawa, ci sami artyści, inne miasto. Czy to ma znaczenie?
Jeśli tak, to jakie? Spróbujmy razem odpowiedzieć na te pytania.
A może, po prostu TY opowiedz nam swoje miasto?

W tym roku, nawiązując do tematu spotkań i do tradycji sprzed lat, kiedy festiwal ilustratorów odbywał się w różnych zaułkach Gdańska, wychodzimy w miasto.

Śledźcie uważnie wydarzenia oraz miejsca, w których będą się odbywały:

Ratusz Staromiejski, Korzenna 33/35

Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

ISE (Inkubator Sąsiedzkiej Energii), Reduta Wyskok 2

 

PROGRAM:

 

 

11 października (piątek)

Ratusz Staromiejski

Korzenna 33/35

17.30 – 18.30 promocja publikacji „Miasto: stop. Zatrzymaj się na Pomorzu” autorstwa Anny Stępniewskiej i ilustrowanej przez Maćka Blaźniaka, Sala Mieszczańska

18.30 – 18.45 „Kwadrans z ilustratorem”Adam Pękalski, Gabinet Burmistrza 

Krótkie spotkanie z artystami, czas na pytania i autografy

 

19.00 wernisaż wystawy „Opowiedz mi swoje miasto” z udziałem ilustratorów

 

Centrum św. Jana 

ul. Świętojańska 50

 

FESTIWAL ILUSTRATOR

https://ilustratorfestiwal.pl/

 

 

12 października (sobota)

Ratusz Staromiejski

Korzenna 33/35

10.00 – 11.30 warsztaty dla dzieciGundegą Muzikante, Sala Mieszczańska (w jęz. angielskm, z tłumaczem)

 

12.00-13.30 warsztaty dla dzieci Ievą Babilaitė, Sala Mieszczańska (w jęz. angielskm, z tłumaczem)

 

12.30-14.00 warsztaty dla dorosłych  z Redą Tomingas, Galeria NCK (w jęz. angielskm)

 

14.30-16.00

Na herbatce u ilustratora – spotkanie z artystamiIIevą BabilaitėKasią BoguckąDominiką Czerniak-ChojnackąAsią GusztąGundegą MuzikanteAdamem PękalskimRedą Tomingas

Prowadzenie: Anita Wincencjusz-Patyna (w języku polskim i angielskim)

 

KWADRANS Z: 

11.45 – 12.00 „kwadrans z ilustratorką” Gundega Muzikante, Gabinet Burmistrza

13.45-14.00 kwadrans z ilustratorką: Ieva Babilaitė, Gabinet Burmistrza

13.45-14.00 kwadrans z ilustratorką: Reda Tomingas, Galeria NCK  

 

 

ISE (Inkubator Sąsiedzkiej Energii)

Reduta Wyskok 2

 

10.00-12.30 warsztaty dla dorosłych Dominiką Czerniak-Chojnacką, poprzedzone, krótkim spacerem z przewodnikiem po bastionach.

 

Centrum św. Jana 

ul. Świętojańska 50

 

FESTIWAL ILUSTRATOR

https://ilustratorfestiwal.pl/

 

 

13 października (niedziela) 

 

Ratusz Staromiejski

Korzenna 33/35

10.00 – 11.30 warsztaty dla dzieci Kasią Bogucką, Sala Mieszczańska

10.00-11.30 „O duchach, projektowaniu i podróżach” spotkanie warsztatowe dla dorosłych z Dominiką Czerniak- Chojnacką, Galeria NCK

12.00 – 13.30 warsztaty dla dorosłych Asią Gusztą, Sala Mieszczańska

KWADRANS Z: 

11.45 -12.00 Kwadrans z ilustratorką Kasią Bogucką, Gabinet Burmistrza

 

Centrum św. Jana 

ul. Świętojańska 50

 

10.00 - 12.15 Spacer i warsztaty dla dorosłych z ilustratorem Adamem Pękalskim

9.50 spotkanie przy Ratuszu, 10.00 spacer do Centrum św. Jana (o. 30 min.),

10.45 – 12.15 warsztaty dla dorosłych

 

Polub profil BSI na Facebooku 👍🙂

Więcej o Bałtyckich Spotkaniach Ilustratorów

 

Goście Bałtyckich Spotkań Ilustratorów:

Ieva Babilaitė

Litwa

Absolwentka Wydziału Grafiki oraz arteterapii w wileńskiej Akademii Sztuk. Członkini Związku Artystów Litewskich oraz Litewskiej Skcji IBBY. Wykładowczyni na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk w Wilnie. Przygotowała kilkanaście wystaw indywidualnych, brała udział w licznych wystawach zbiorowych na Litwie i za granicą. Prowadzi warsztaty twórcze i edukacyjne. Była kuratorką wystaw “Paper tradition and experiment” oraz “IMAGO! (Book Art Exhibition)”. Jest artystką wszechstronną, zilustrowała wiele książek dla dzieci i dorosłych, ma w dorobku także kilka książek autorskich. Stara się wprowadzać nowe formy ekspresji do swoich prac graficznych, obiektów papierowych oraz książek dla dzieci. Jakość artystyczna i oryginalność jej prac zostały docenione wieloma nagrodami.

https://www.ievababilaite.art/

 

Maciek Blaźniak

Grafik, ilustrator i autor książek dla dzieci, laureat międzynarodowych nagród Red Dot Design Award i IF Design, a także polskich wyróżnień, w tym statuetki Must Have na Łódź Design Festival i srebrnej statuetki STGU. Ukończył z wyróżnieniem wzornictwo w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Od 2010 roku prowadzi studio kreatywne Ładne Halo w tym samym mieście. Tworzy ilustracje dla wielu polskich wydawnictw oraz ilustracje prasowe. Projektuje również aplikacje, identyfikacje wizualne i strony internetowe. W interdyscyplinarnych zespołach realizuje innowacyjne projekty edukacyjne na styku sztuki, nauki i technologii.

https://www.instagram.com/blazniakmaciek

 

Katarzyna Bogucka

Polska

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ze specjalizacją z grafiki. Początkowo zajmowała się ilustracją książek dla dzieci. W 2013 roku otrzymała Nagrodę Specjalną na Nami Island International Illustration Concours za książkę obrazkową NiiiC, była też wybrana do Wystawy Ilustratorów w Bolonii. W 2015 roku za wspólny project z Szymonem Tomiło Wytwórnik Kulinarny otrzymała wyróżnienie w kategorii Book&Seeds Bologna Ragazzi Award. Otrzymała również złoty medal podczas konkursu Satyrykon 2015 w Legnicy. Wykonuje ilustracje do rozmaitych czasopism, marek modowych i dla klientów komercyjnych. Zaprojektowała w Polsce kilka znanych murali. Prowadzi sklep z plakatami projektowanymi do wnętrz mieszkalnych. 

https://nioska.com/

 

Dominika Czerniak-Chojnacka

Polska

Ilustratorka, plakacistka; asystentka w Pracowni Ilustracji Wydawniczej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Dyplom z wyróżnieniem tejże uczelni. W 2016 roku obroniła dyplom w zakresie etnologii i antropologii kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w 2018 roku obroniła doktorat ze sztuk pięknych. Muzyczka instrumentalistka, edukatorka. Pomysłodawczyni i koordynatorka ogólnopolskiego projektu “Regał – spotkania z książką autorską”, który promuje niepublikowane książki. Prowadzi warsztaty dla dzieci. Współpracuje m.in. z wydawnictwami: Dwie Siostry, Albus, Egmont i Babaryba oraz z licznymi ośrodkami kultury. W 2019 roku za książkę dla najmłodszych Kominiarz/Piekarz została wyróżniona w konkursie BolognaRagazzi Award. Otrzymała GRAND JURY PRIZE na konkursie Ilustracji Ananas w trakcie Targów Książki w Pekinie. Laureatka stypendium rządowego Młoda Polska 2020. Zdobywczyni III nagrody Międzynarodowego Biennale Plakatu w Mexico City (2022).

https://www.behance.net/czerniakzly

 

Gosia Kulik 

Polska

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dyplom z malarstwa, aneks z projektowania książek w 2012 roku. Autorka książek obrazkowych, powieści graficznych, ilustracji książkowych i ilustracji wydawniczej. Interesują ją aspekty narratologiczne sztuk wizualnych: związki, napięcia i paradoksy pomiędzy obrazami, a także między obrazami a słowami. Dwukrotnie zakwalifikowała się do Wystawy Ilustratorów na Targach Książki w Bolonii (2020 i 2021).

https://www.gosiakulik.com/

 

Gundega Muzikante

Łotwa

Uwielbiana ilustratorka łotewska, pracowała również dla czasopism dziecięcych, projektowała podręczniki, z sukcesem zadebiutowała na polu animacji. Na tle innych ilustratorów łotewskich wyróżnia się “puszystym” nakładaniem kolorów, dynamicznym ruchem i fantastycznymi maszynami o nieco staroświeckim charakterze. Różnorodność i ekspresja charakteryzują jej styl, a wypływają z bogatej wyobraźni. Tekst traktuje jak osobę, a swoje zadanie za każdym razem upatruje w zanurzeniu się w nim, zrozumieniu go, zaprzyjaźnieniu się z nim – a potem uważnym “ubraniu” w ilustracje tak, by mu pasowały jak najlepiej. Zilustrowała ponad 40 książek dla dzieci, brała udział w międzynarodowych wystawach, m.in. Biennale Ilustracji w Bratysławie, Golden Pen w Belgradzie i Biennale Ilustracji Europejskiej w Japonii.

https://latvianliterature.lv/en/illustrators/12

 

Adam Pękalski

Polska

Urodzony w Gdańsku, dorastał w Sopocie, obecnie mieszka w Gdyni, co czyni go 100%-owym mieszkańcem Trójmiasta. Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w 2000 roku. Przez 11 najlepszych lat życia pracował jako wykładowca na Uniwersytecie Bilkent w Ankarze, w Turcji, gdzie uczył projektowania graficznego I ilustracji na Wydziale Projektowania Graficznego. Obecnie jest asystentem prof. Tomasza Bogusławskiego w Pracowni Podstaw Projektowania Graficznego w gdańskiej ASP. Specjalizuje się głównie w ilustracji książkowej I projektowaniu graficznym. Jest autorem opracowania graficznego I ilustracji do ponad 20 książek dla dzieci, zarówno literatury pięknej, jak i non-fiction. 

http://www.adampekalski.com/

 

Reda Tomingas

Estonia

Litewska ilustratorka mieszkająca i pracująca w Tallinie. Interesują ją zwierzęta, rośliny i kobiecość. Zilustrowała wiele książek na Litwie. Projektowała dla estońskich czasopism dziecięcych “Täheke” i “Hea Laps”. Jej książka Fotosintezė zwyciężyła w konkursie na najpiękniejsze książki litewskie w 2019 roku. Głównie używa mediów cyfrowych, ale także akryli, akwareli i kredek.

https://www.instagram.com/animals_in_dresses/

 

Joanna Guszta

Polska

Autorka książek dla dzieci. Współzałożycielka wydawnictwa i studia graficznego Ładne Halo. Pisze, pracuje na styku tekstu i ilustracji, koordynuje produkcję publikacji od pomysłu do druku. Współpracuje z kolektywem „Mamy Projekt” przy publikacjach, grach, wystawach i nietypowych projektach z zakresu edukacji klimatycznej, ekologicznej i architektonicznej. Jest autorką serii książek obrazkowych o architekturze w wydawnictwie KROPKA. Laureatka nagrody za edukację architektoniczną Golden Cubes Awards w kategorii publikacja na poziomie ogólnopolskim oraz nagrody Smart Book of the Year 2020 na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

Goście Festiwalu Ilustrator:

FESTIWAL ILUSTRATOR

https://ilustratorfestiwal.pl/

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.