Widok na nabrzerze portowe od strony morza. Wykład prof. A. Januszajtisa z cyklu Gdańskie wody
16.10.2024

WYDARZENIE ODWOŁANE | Gdańskie wody. Porty | wykład prof. Andrzeja Januszajtisa

UWAGA! Wykład 16.10.2024 został odwołany z przyczyn od nas niezależnych. Z prof. Andrzejem Januszajtisem spotkamy się w listopadzie.

 

Termin: 16 października, godz. 17.30
Wstęp: wolny
Udogodnienia: pętla indukcyjna
Miejsce: NCK – Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

Porty

We wczesnym średniowieczu powstała najwcześniejsza infrastruktura portowa na wybrzeżu gdańskim. W XII i XIII wieku powstał port Starego Miasta. W okresie panowania Krzyżaków, magazyny portowe przeniesiono na Wyspę Spichrzów gdzie powstał największy dźwig średniowieczny czyli Żuraw. Przy nabrzeżach w roku 1643 istniała imponująca liczba 315 spichlerzy gdzie głównie przeładowywano zboże. Jednak później w okresie zaborów port gdański stracił na znaczeniu. Dopiero po okresie I wojny światowej port znowu zaczął się rozwijać i przynosić olbrzymie zyski.


Obecnie w Gdańsku znajdują się dwa porty: Port Północny, z bezpośrednim dostępem do Zatoki Gdańskiej oraz Port Wewnętrzny, usytuowany wzdłuż Martwej Wisły. Największy port kontenerowy Bałtyku znajduje się właśnie w Gdańsku. Tereny portu Gdańsk znajdują się w obszarach takich dzielnic jak: Nowy Port, Letnica, Młyniska, Śródmieście, Rudniki, Wyspa Sobieszewska, Krakowiec-Górki Zachodnie, Stogi i Przeróbka. Ruchem statków w porcie kieruje Kapitanat Portu Gdańsk.

Wydarzenie na Facebooku (zaproś znajomych 🙂)

 

➡️ Zobacz inne wykłady z tego cyklu

Zobacz inne wykłady prof. A. Januszatisa: 

➡️ Sławni ludzie z Pomorza

➡️ Gdańsk i Europa 

➡️ Jubileusz prof. Andrzeja Januszajtisa

Partnerem jest WMG Mirosław Koźbiał, który rejestruje oraz montuje wykłady dla potrzeb prezentacji w internecie.

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.