Termin: 26.04.2025, godz. 10.30-13.30
Miejsce wydarzenia: NCK — Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, parter (była księgarnia)
Dla kogo? zapraszamy do udziału w warsztatach wszystkich zainteresowanych, w tym przede artystów, aktywistów, entuzjastów ekologii i zdrowego życia społecznego
Wstęp: wolny, chęć udziału prosimy zgłosić do Romana Sebastyańskiego na adres rsebastyanski@gmail.com
Udogodnienia: na parterze
Warsztaty zorganizowane w ramach polsko-duńskiego projektu artystycznego Soft City.
Ich celem będzie wspólne wypracowanie pomysłów i koncepcji na twórcze wykorzystanie dawnych terenów Stoczni Gdańskiej. Chodzi o zbudowanie trwałych wspólnot sąsiedzkich, w oparciu o takie wartości jak: dialog społeczny (i partycypacja), wspólnota (i eko-solidarność) oraz zrównoważony rozwój (w harmonii z Naturą).
Charrette poprowadzi Roman Sebastyański z University of the West of Scotland. Twórca Kolonii Artystów i Aktywistów Stoczni Gdańskiej, działającej skutecznie, w latach 2002-2018, na rzecz zachowania i ochrony dziedzictwa kulturowego tego ważnego miejsca.
Podczas warsztatów prowadzący krótko przedstawi solidarnościową koncepcję wspólnoty, którą odkryli i przedstawili artyści i aktywiści, w swoich dziełach i działaniach, związanych z dawną Stocznią. Po krótkiej dyskusji, uczestnicy, w 3-4 osobowych grupach, będą pracowali, przy osobnych stolikach. Metodą pracy będzie uruchomienie i wykorzystanie swobodnej wyobraźni, która najlepiej wyraża się w marzeniach i pragnieniach. Ta metoda, została już skutecznie wykorzystana przez Romana Sebastyańskiego, w projekcie „Stocznia od Nowa” (2019-22), zakończonego wspólną listą pomysłów pt. „Marzenia do Spełnienia”. Ostatnia (trzecia) godzina warsztatów będzie wspólną prezentacją wyników i otwartą dyskusją.
Pisemne podsumowanie charrette zostanie przesłane wszystkim uczestnikom, z prośbą o ewentualne uwagi i sugestie. Wspólnie wypracowane i przyjęte pomysły potencjalnych możliwości tworzenia, na dawnych terenach dawnej Stoczni Gdańskiej, trwałych i ekologicznych wspólnot sąsiedzkich, opublikujemy na stronie internetowej projektu.
W maju zostaną one zaprezentowane artystom z Aarhus, którzy przygotują i zrealizują, na ich podstawie, kilka interwencji artystycznych, w konkretnych miejscach dawnej stoczni, w październiku tego roku.
Więcej o prowadzącym: Roman Sebastyański to architekt, urbanista i aktywista. Od 2000 roku zaangażowany w rewitalizację terenów byłej Stoczni Gdańskiej, współpracujący z Urzędem Miasta Gdańska i prywatnym właścicielem/deweloperem gruntów oraz lokalnymi grupami aktywistów. Inicjator i animator Kolonii Artystów-Aktywistów Stoczni Gdańskiej. Członek zarządu INTBAU Polska (Międzynarodowa Sieć Budownictwa Tradycyjnego, Architektury i Urbanistyki). Obecnie kończy praktyczne studia doktoranckie na University of the West of Scotland na temat roli sztuki krytycznej w partycypacyjnym planowaniu urbanistycznym.
Liderka projektu (softcity): Agnieszka Wołodźko
Koordynatorka wydarzenia: Katarzyna Szewciów
Wsparcie techniczne: Łukasz Dąbrowski
Partnerzy projektu:
Ambasada Królestwa Danii w Polsce, Ministry of Foreign Affairs of Denmark, Ministry of Culture of Denmark, Fundacja Kultury ponad Kulturą (Gdańsk), Nadbałtyckie Centrum Kultury (Gdańsk), Spanien 19C (Aarhus), Aarhus Center for Visual Art, Sigrids Stue (Aarhus), Secret Hotel (Bogens), Foreningen Sydhavnen (Aarhus), University of West Scotland (Glasgow).
https://softcityaarhusgdansk.wordpress.com/
https://spanien19c.dk/softcitygdanskaarhus.html