🎬„Flow”, reż. Gints Zilbalodis, 2024, 84 min.
Prelegentka: Marta Maciejewska
Termin: 01.06.2025, godz. 19.00
Miejsce wydarzenia: NCK — Centrum św. Jana, Gdańsk, ul. Świętojańska 50
Wstęp bilety 20 zł: do nabycia online lub od 18:30 w Centrum ś. Jana
Udogodnienia: parter
Rozgośćcie się w najbardziej spektakularnej sali kinowej w północnej Polsce, skąd wyruszymy w rejs przez nadbałtycką kinematografię!
W cyklu Bałtyk Movie przybliżamy oryginalne, mniej znane zjawiska
i produkcje, przygotowując pokazy w gotyckim Centrum św. Jana
w Gdańsku, powstałym w połowie XIV wieku.
„Te obrazy są wspaniałym, zapierającym dech w piersiach początkiem, jakiego życzyłbym sobie dla przyszłości animacji”
Guillermo del Toro
O filmie:
Fenomen w świecie animacji. Premiera w Cannes i pierwszy łotewski laureat Oscara. Kino, które porusza nie tylko dzieci, ale przede wszystkim dorosłych.
Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę. Takiej grupy jeszcze nie widzieliście!
Gdy tajemnicza powódź pochłania znany kotu świat, jedynym schronieniem przed wielką falą staje się stara, drewniana łódź. Szansę na przetrwanie znajdują w niej również inni – kapibara, ptak, lemur i pies – wśród których kocia natura i niezależność wystawiane są na próbę. Dryfując przez mistyczne, zalane wodą krajobrazy, zwierzęta mierzą się wspólnie z grozą żywiołu i coraz to większymi wyzwaniami. Niebezpieczna żegluga powoli zamienia się w symboliczną podróż. Kibicując tej nietuzinkowej grupie towarzyszy w ich przygodzie, sami stajemy się częścią załogi.
„Flow” jest opowieścią o międzygatunkowej przyjaźni i solidarności, której każdy kadr składa się na porywającą, wizualną odyseję. To ciepła, poruszająca historia zarówno dla starszej, jak i młodszej widowni.
Prelekcja przed pokazem:
Marta Maciejewska – Filmoznawczyni, doktora nauk humanistycznych, Kierowniczka Zakładu Filmu i Mediów w Instytucie Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego. Wykładowczyni Akademii Polskiego Filmu, animatorka kultury, przez wiele lat związana z programem Edukacja Młode Horyzonty i gdańskim Klubem Żak. Współredaktorka książki „Orson Welles: twórczość – recepcja – dziedzictwo” (2016), autorka książki „Dialektyka formy. Pełnometrażowe filmy fabularne Jana Švankmajera” (2023). Godzinami może rozmawiać o żywieniu, zachowaniu i leczeniu królików, które pokochała prawdopodobnie dzięki nałogowemu oglądaniu „Królika Bugsa” w dzieciństwie.
🥾Wydarzenie towarzyszące: „Spacer z pazurem po Gdańsku”
Spacer historyczno-kulturowy
Termin: 01.06.2025, godz. 16:30
Zbiórka: NCK — Ratusz Staromiejski, Korzenna 33/35
Czas trwania spaceru: ok. 90 minut
Bilety 10,00 zł; do nabycia online
Czy Gdańsk był kiedyś bardziej „zwierzęcy”? Podczas historyczno-kulturowego spaceru przyjrzymy się obecności zwierząt w przestrzeni miejskiej – zarówno tej dawnej, jak i współczesnej. Dowiemy się, jakie stworzenia żyły nad Motławą wieki temu, które z nich budziły największy postrach, oraz jakie przepisy regulowały ich obecność w mieście. Będziemy też wypatrywać zwierzęcych motywów w miejskiej architekturze i symbolice – spróbujemy odczytać, co znaczą i co mówią o dawnych mieszkańcach Gdańska. Spacer rozpocznie się pod Ratuszem Starego Miasta i zawiedzie nas do serca Głównego Miasta.
Prowadzenie:
Michał Ślubowski – Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, przewodnik po Górze Gradowej i Oliwie, pracownik Muzeum Sopotu. Autor książek poświęconych gdańskiej herstorii: „Czarownice, mieszczki, pokutnice” (2020) oraz „Proszarki, celebrytki i święte” (2023). Twórca strony Gedanarium oraz podkastu „Historia Gdańska dla każdego”. Mieszka na Strzyży, jest opiekunem psa Lucka.
Następne pokazy w cyklu:
5-7 września 2025: „50 na 50: Czas to pieniądz”
(przegląd filmów o pieniądzach, organizowany z okazji 50. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni)
Koordynacja cyklu „Bałtyk Movie”: Bartosz Filip, Anna Walter
Identyfikacja wizualna: Dominika Padoł