Działamy od czerwca 2023. Tworzymy program wspierający osoby działające w kulturze w województwie pomorskim.
Co zrealizowaliśmy w 2023 dla Was? Poczytaj tutaj
Czytaliście już publikacje przygotowanie przez Pracownię Kultury?
Pracownia Kultury weszła w 2025 rok bardzo pewnym krokiem, już w styczniu współorganizując razem z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych dwudniowe spotkanie sieciująco-warsztatowe “Od pomysłu do innowacji, czyli innowacje społeczne w kulturze dla początkujących”. Ponad czterdzieści osób skorzystało dzięki temu z możliwości zdobycia lub poszerzenia wiedzy z zakresu tego, jak z pomysłu zrobić innowację społeczną.
Więcej o wydarzeniu


A co dalej z planami Pracowni Kultury? Czego można spodziewać się jeszcze w tym roku? Przed nami kolejne intensywne miesiące, w czasie których będziemy szkolić, badać, doceniać, sieciować, nagrywać, świętować, a przede wszystkim - rozmawiać.
Od razu możemy zdradzić, że nie pozostawiamy pytań o kolejną odsłonę cyklu “Lider_ka na dzisiejsze czasy” bez odpowiedzi - rozpoczęłyśmy nabór do nowej edycji!
Weź udział w naborze do cyklu “Lider_ka na dzisiejsze czasy”
Tym razem do udziału w spotkaniach zapraszamy osoby pracujące na szczeblu kierowniczym, a jeśli wahasz się, czy to projekt dla Ciebie, niech Twoje wątpliwości rozwieje podsumowanie pierwszej edycji:
“Lider_ka na dzisiejsze czasy” - edycja 2024
Doceniamy Waszą pracę, która niezmiennie nas zachwyca i inspiruje, dlatego w tym roku chcemy przypominać wszem wobec, że o dobrej pracy (i jej efektach) trzeba rozmawiać i trzeba ją chwalić. Na pewno poruszymy ten temat w czasie Dnia Działających w Kulturze, który już pod koniec maja powróci do Centrum św. Jana, tym razem wzbogacony o nowy komponent - nagrodę dla osób, bez których pomorskiej kultury po prostu by nie było.
Powstała z inicjatywy Samorządu Województwa Pomorskiego Pomorska Nagroda dla Liderek i Liderów Kultury - Nagroda Teodory, to pierwsze w naszym regionie wyróżnienie, które wyciąga zza kulis osoby, których praca w kulturze bywa niewidzialna i niedoceniana. I tak jak matronka Nagrody, Teodora Gulgowska, niosła za sobą zmianę, tak my chcemy zamienić ten cień na światło. I w tym świetle postawić osoby budujące nasz sektor. Jeśli jesteś taką osobą - czekamy na Twoje zgłoszenie!
Weź udział w naborze
Zanim jednak wielkie wydarzenia, kontynuować będziemy spotkania w regionie - pomału zapełniamy kalendarz wyjazdami do instytucji kultury w naszym województwie. Pierwszy przystanek: Kwidzyn! Towarzyszyć będzie nam wspaniała trenerka i tutorka Anna Zalewska-Uberman, która na każdym z wydarzeń poprowadzi warsztaty “Kultura na Chilloucie. O stresie dla pracowniczek i pracowników kultury”. Temat ten jest odpowiedzią na głosy, które dotarły do nas w ostatnim roku - widzimy i słyszymy, jak potrzebne jest wzmocnienie nas wszystkich w działaniach, które wymagają dużej elastyczności, kreatywności i umiejętności zarządzania zmianą. Równolegle do warsztatów odbywać się będą indywidualne sesje tutoringowe (zapisy zostały już zamknięte) oraz zajęcia grupowe (zgłoszenia niebawem!).

A jeśli chcecie spotkać się w Gdańsku, już dzisiaj zapraszamy na szkolenie z myślenia wizualnego, w czasie których Katarzyna Witt opowie, jak wykorzystywać zasoby wizualne w edukacji kulturalnej i na czym polega potencjał tej metody. Jak mówi Prowadząca, “myślenie wizualne to strategia oparta na pytaniach: jej celem nie jest dostarczanie faktów o obiektach artystycznych, ale wzmacnianie uważnej obserwacji, samodzielnego myślenia i autorefleksji. (...) Interesują mnie metody i strategie dzięki którym ludzie w każdym wieku i z różnym kapitałem kulturowym mogą je poddawać je refleksji. To znaczy: czytać poprzez swoje doświadczenie, filtrować przez siebie. Wszyscy, codziennie myślimy wizualnie. Ja zapraszam jedynie do tego, żeby do treningu myślenia wizualnego użyć: sztuki, architektury i książki obrazkowej. Myślenie wizualne ma w sobie wielki potencjał: edukacyjny, twórczy, komunikacyjny.”
Jeśli jakimś cudem czujecie niedosyt szkoleń, w drugiej połowie roku może się to zmienić, gdy spotkamy się na niemałym wydarzeniu dotyczącym dostępności w kulturze.
Dla spragnionych twardych danych również mamy dobre wiadomości - 2025 rok to czas oficjalnego ogłoszenia dwóch raportów będących wynikiem prowadzonych przez nas badań dotyczących potrzeb sektora kultury województwa pomorskiego w zakresie podnoszenia poziomu kompetencji pracowników i pracowniczek oraz zwiększania poziomu profesjonalizacji organizacji, instytucji i osób pracujących na rzecz kultury, jak również dotyczącego potencjału podmiotów z sektora kultury w województwie pomorskim. Oficjalna premiera raportów z udziałem doktora Krzysztofa Stachury (Ośrodek Badań i Analiz Społecznych) już niebawem! Nie kończymy jednak naszych działań badawczych na tym launchu - planujemy kolejne badania, tym razem koncentrujące się na specyfice i potrzebach miejsc otwartych. Wypatrujcie ankiet w połowie roku!
Pamiętajcie również, że niedawno premierę miał drugi tom naszego “Poradnika dla Praktyka” - po archiwistyce społecznej, przyszedł czas na omówienie tematu nabierania siły. Oba ebooki znajdziecie tutaj:
Poradnik dla Praktyka. Archiwa na warsztat
Poradnik dla Praktyka II. Nabieranie siły
Gdyby tego było jeszcze za mało, pracujemy właśnie nad dużym projektem, dzięki któremu jeszcze częściej będziemy spotykać się w większych i mniejszych ośrodkach - o wszystkim będziemy informować na bieżąco zarówno poprzez kanały Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, jak i na naszej grupie facebookowej (DOŁĄCZ DO GRUPY). Trzymajcie kciuki!
Do zobaczenia na pomorskim szlaku
Zespół Pracowni Kultury
Katarzyna Huńko | Monika Bąkowska-Łajming | Adrianna Halman
***
Masz pytania? Skontaktuj się z nami! pracownia.kultury@nck.org.pl
___________________________________________________________________________________________________________________________________
Pracownia Kultury w 2024 roku:
–
Od czerwca 2023 roku Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku rozbudowało się o nowy dział i program wspierania kadr kultury w regionie pomorskim. Zadaniem PRACOWNI KULTURY jest wzmacnianie i doskonalenie pracowników i pracowniczek domów kultury oraz bibliotek przy domach kultury. Działania te mają prowadzić m.in. do budowania silnej, otwartej i aktywnej grupy działaczy tego sektora, którzy tworzyć będą atrakcyjną i odpowiadającą potrzebom odbiorców ofertę kulturalną.
Już w marcu 2023 roku w Nadbałtyckim Centrum Kultury ruszył projekt „Archiwa na warsztat”. Celem tego działania jest wspieranie ludzi kultury w województwie pomorskim poprzez dzielenie się wiedzą w zakresie archiwów społecznych. W ramach trzech zjazdów pracowniczki i pracownicy domów kultury oraz bibliotek przy domach kultury w naszym województwie otrzymali wiedzę w tematach: zbierania historii mówionej, pracy z tworzenia archiwów społecznych, mapowania zasobów lokalnych i zawierania partnerstw, promocji dziedzictwa kulturowego, a także skutecznego określania i docierania do wybranej grupy odbiorców.
Dzięki „Archiwom” NCK ma także okazję do kolejnych podróży po regionie, zdobycia niezwykłych kontaktów i mapowania potrzeb.
- Spotkaliśmy się w różnorodnych, kulturotwórczych miejscach na mapie województwa: w Wieżycy, w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym, w Gdańsku - w naszych siedzibach: Ratuszu Staromiejskim i Centrum św. Jana oraz w Żuławskim Domu Kultury w Nowym Dworze Gdańskim. – mówi Monika Bąkowska-Łajming, współpomysłodawczyni projektu Archiwa na warsztat.
Nowy program NCK
Archiwa na warsztat to pilotażowy projekt nowego programu NCK dla pracowników i pracowniczek kultury. Od czerwca przy Bielańskiej 5 w Gdańsku ma siedzibę nowy dział Nadbałtyckiego Centrum Kultury, który tworzy nowy program naszej instytucji w zakresie wzmacniania pomorskich kadr kultury – Pracownia kultury*.
- Od kilku lat podróżujemy po regionie. Współpracujemy z różnymi podmiotami przy okazji kolejnych projektów. Jest to także okazja do wymiany doświadczeń
i nieformalnych rozmów. Głos z regionu jest dla nas ważny. Chcielibyśmy więc dać obecnym i przyszłym kolegom i koleżankom możliwość integracji środowiska, podnoszenia kompetencji i wzmacniania umiejętności. – mówi Lawrence Ugwu, dyrektor NCK. Pracownia kultury ma być i będzie przestrzenią do spotkań i wspólnych działań na rzecz konsolidacji i integracji tego środowiska – dodaje Ugwu.
Pomysł na program zrodził się po przeprowadzaniu w NCK pogłębionych, wieloletnich badań nad pomorskim sektorem kultury. Wraz z Departamentem Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Ośrodkiem Badań i Analiz Społecznych Krzysztofa Stachury, NCK brało i bierze aktywny udział w analizie, próbie usystematyzowania i diagnozie tego sektora.
W badaniach tych m.in. jasno wybrzmiewała potrzeba na zacieśnienie współpracy i próbę znalezienia wspólnej platformy do wymiany doświadczeń. Program jest odpowiedzią na artykułowane w tych badaniach przez środowisko potrzeby.
- Jednym ze strategicznych wyzwań rozwojowych stojących przed Samorządem Województwa Pomorskiego jest rozwój aktywnej, otwartej, wrażliwej, świadomej i silnej wspólnoty regionalnej. Taka wspólnota stanowi kapitał społeczny, a ważnym ogniwem w procesie jego tworzenia jest kultura i jej kadry.
Rozwój idzie w parze z doskonaleniem umiejętności, co jest niezwykle istotne w obliczu dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości i w każdej dziedzinie życia zawodowego. Dotyczy to także sfery kultury. Potrzeba podnoszenia kompetencji kadr kultury jest jednym z wątków poruszanych w dokumentach strategicznych wyznaczających kierunki rozwoju województwa pomorskiego na najbliższe lata.
Strategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030 wskazuje m.in., że „pomimo znacznej pozytywnej zmiany w ostatnich latach, instytucje kultury nadal w zbyt małym stopniu włączają się w działania na rzecz społeczności lokalnych, w szczególności w ramach partnerstw, np. z instytucjami edukacyjnymi czy pomocy społecznej. W związku z tym, niezbędne są działania służące podnoszeniu kompetencji kadr kultury w zakresie animacji społecznej na poziomie lokalnym.”
Z kolei w Regionalnym Programie Strategicznym w zakresie edukacji i kapitału społecznego zapisano, że „potencjałem do kreowania kapitału społecznego są kadry kultury (a zwłaszcza instytucji kultury). Poprzez oferowanie wysokiej jakości usług kadry te mają możliwość budowania między innymi kompetencji obywatelskich (kształtowanie aktywnych postaw w zakresie działalności publicznej), społecznych (kształtowanie postaw sprzyjających kooperacji i współpracy), komunikacyjnych (wymiana wiedzy i doświadczeń), czy też kreatywnych (kreatywne myślenie i ekspresja twórcza).”
Dzięki współpracy Samorządu Województwa Pomorskiego, Nadbałtyckiego Centrum Kultury oraz Ośrodka Badań i Analiz Społecznych w 2021 r. przeprowadzono badanie głównie wśród instytucji kultury i organizacji pozarządowych z całego Pomorza, zwieńczone raportem „Kompetencje kadr kultury w województwie pomorskim. Stan faktyczny i diagnoza potrzeb” autorstwa Krzysztofa Stachury z OBiAS. Materiał zgromadzony w ramach badania był punktem wyjścia do opracowania rozwiązań podnoszących kompetencje osób oraz organizacji działających w pomorskim sektorze kultury.
Przywołane dokumenty brzmią bardzo poważnie – a przekładając je na język bardziej ludzki – zależy nam, by w kulturze pracowali ludzie coraz bardziej wykształceni, pełni pasji i spełnień. Nadbałtyckie Centrum Kultury z racji swego zasięgu, tradycji i spojrzenia w przyszłość, a także wieloletnich, nad wyraz szerokich kontaktów w branży kultury, jawi się jako instytucja, która jest dobrze predystynowana na rzecz działań służących podnoszeniu kompetencji kadr kultury. – komentuje Beata Jaworowska, zastępczyni dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
Wzmacnianie kadr kultury, co to oznacza?
- Myśląc o wzmacnianiu pomorskich kadr kultury mamy na myśli inicjowanie procesów, w których pracowniczki i pracownicy szeroko rozumianego obszaru kultury w województwie pomorskim poznają się nawzajem, zauważają swoje działania, stanowią dla siebie inspirację i wsparcie. – mówi Alicja Jelińska, kierowniczka Pracowni kultury.
Wzmacnianie ma także wpływać na pracę osób, które nie są na co dzień widoczne np. na rozdaniach nagród artystycznych czy w świetle reflektorów, a stoją za kurtyną i dbają o to, by publiczność województwa pomorskiego miała atrakcyjną i różnorodną ofertę kulturalną.
„Stawiamy na relacje”
Najogólniej rzecz ujmując, celem Pracowni kultury jest bycie dla ludzi i odpowiadanie na ich potrzeby – praca na rzecz osób zatrudnionych w instytucjach kultury. NCK stawia też na relacje z ludźmi. Dlatego program będzie składał się, nie tylko ze wspólnych spotkań, wizyt studyjnych, debat, ale także badań potrzeb ludzi kultury, szkoleń i analizy sektora.
- Już dziś docierają do nas głosy, że są trudności w pozyskaniu informacji branżowych. Widzimy potrzebę platformy, która pomoże w wymianie informacji o ciekawych spotkaniach, szkoleniach, konferencjach, zawierać będzie także odnośniki do raportów badawczych, cennych artykułów, które są dziś ogólnodostępne, ale jednak rozproszone. – dodaje Jelińska.
Pracownia kultury chce wzmacniać prestiż ludzi kultury i wspierać ich w codziennych zmaganiach, aby czuli się w swoim zawodzie spełnieni, docenieni i silni.
- Wspierając ich rozwój przyczynimy się do tworzenia coraz atrakcyjniejszej, bardziej dostępnej i zróżnicowanej oferty w województwie pomorskim. Trafniejszego dostosowywania treści kulturowych do oczekiwań, a także efektywniejszej pracy – dodaje Ugwu
* Dziś Pracownia kultury składa się z trzyosobowego zespołu. NCK specjalnie do prowadzenia tego działu i programy zrekrutowało 2 osoby mające doświadczenie w pracy z projektami kulturalnymi w regionie, tworzeniem, badaniem i analizą środowiska (Alicję Jelińską i Marlenę Błyskal) oraz 1 osobę z wieloletnim doświadczeniem w pracy w NCK, znajomością specyfiki pracy w instytucji kultury i rozpoznawalną w regionie (Monikę Bąkowską-Łajming). W kolejnych latach planowane jest powiększenie zespołu o kolejne osoby.
Więcej informacji:
www.nck.org.pl
Pracowania ma swoją grupę na FB: https://www.facebook.com/groups/181837331509556