Projekt „FF1:00 w drodze” zrodził się z połączenia doświadczenia płynącego z dziewiętnastu lat organizacji Festiwalu Filmów Jednominutowych oraz przeprowadzonych dwóch edycji dostępnościowego projektu „Akademia Mistrzów”.
Praca z młodzieżą z ośrodka Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie zwróciła nam szczególną uwagę na problem z komunikowaniem emocji, a jednocześnie na spore zainteresowanie tworzeniem krótkich form filmowych, udostępnianych w mediach społecznościowych. Chcielibyśmy, aby te krótkie formy pozwalały młodym osobom na wyrażenie siebie, a mając doświadczenia płynące z festiwalu, wiemy, że tak krótkie filmy z powodzeniem mogą stanowić małe dzieła sztuki.„FF1:00 w drodze" to warsztatowa odsłona Festiwalu Filmów Jednominutowych.
Podczas zajęć z psycholożką i edukatorem filmowym młodzi odbiorcy tworzą filmy o tym, co jest dla nich ważne. Do projektu wybraliśmy ośrodki i placówki, w których młodzież ma utrudniony dostęp do kultury ze względu na wykluczenia
ekonomiczne, transportowe oraz związane z niepełnosprawnością. W trakcie dwumiesięcznego projektu z warsztatami odwiedzimy: Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Dworze Gdańskim, Placówkę Wsparcia Dziennego w Miastku oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Pucku.
Uczestnikom zaproponowaliśmy warsztaty psychologiczno-filmowe „Co jest dla Ciebie ważne?”, które prowadzą Aleksandra Musielak oraz Igor Dąbrowski. Cykl warsztatowy zakończy pokaz finałowy w Gdańsku podczas Festiwalu Filmów Jednominutowych.
Aleksandra Musielak
Psycholożka, specjalistka z zakresu psychologii dzieci i młodzieży. Absolwentka psychologii i psychologii klinicznej.
Ukończyła intensywny trening Nonviolent Communication. Pracuje w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach –
Solution Focused Brief Therapy, dogoterapeutka, przewodniczka Anora – psa-terapeuty rasy Labrador Retriver. Wicedyrektorka w niepublicznej szkole podstawowej. Prowadzi konsultacje psychologiczne dla dzieci, młodzieży i rodziców,
warsztaty, wykłady, szkolenia. Wicedyrektorka w niepublicznej szkole podstawowej. Członkini Polskiego Towarzystwa
Psychologicznego oraz Wiceprezeska Stowarzyszenia Educational Cha(ll)enge. Wykładowczyni na Uniwersytecie WSB
Merito. Zajmuje się również popularyzacją wiedzy psychologicznej – jej teksty ukazywały się m.in. na portalu
wysokieobcasy.pl, a także w publikacjach naukowych. Była gościnią kilku odcinków podcastu PSYCHE Radio Zet, udziela
komentarzy eksperckich dla mediów lokalnych i ogólnopolskich.Prelegentka na konferencjach i uczestniczka debat
poświęconych zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży. Zaangażowana w realizację różnych projektów poświęconych
zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży i wspieraniu ich rozwoju. Współpracuje m.in. z Nadbałtyckim Centrum Kultury w
Gdańsku, Europejskim Centrum Solidarności, Fundacją dr Clown.
Igor Dąbrowski
Absolwent wiedzy o filmie i kulturze audiowizualnej na UG. Ukończył roczny program scenariopisarstwa w StoryLab.pro, pracuje nad krótkim metrażem w ramach kursu reżyserskiego Speakers’ Avenue. Oprócz filmu interesuje się muzyką; gra na gitarze i basie, produkuję w Abletonie. Najwięcej radości daje mu projektowa praca z ludźmi.